Fırsat tanıma ve kitle fonlaması yatırım niyeti arasındaki ilişkide girişimcilik tutkusunun etkisi
The influence of entrepreneurial passion in the relationship between opportunity recognition and crowdfunding investment intention
  1. Tez No: 938701
  2. Yazar: HASAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ADİL SALEPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireysel yatırım davranışlarını etkileyen faktörleri analiz ederek fırsat tanıma, girişimcilik tutkusu ve kitlesel fonlama yatırım niyeti arasındaki ilişkileri incelemek ve girişimcilik tutkusunun bu ilişkide aracılık rolü taşıyıp taşımadığını test etmektir. Çalışma, Türkiye'de farklı sektörlerde çalışan 423 beyaz yaka çalışandan elde edilen verilerle yürütülmüştür. Veriler çevrimiçi ve yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış, analizlerde yapısal eşitlik modellemesi ve aracılık testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, fırsat tanıma ile girişimcilik tutkusu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,0375). Buna karşılık, girişimcilik tutkusunun kitlesel fonlama yatırım niyetine etkisi istatistiksel olarak anlamlı çıkmamış (p=0,3228) ve dolayısıyla girişimcilik tutkusunun aracılık rolü desteklenmemiştir. Ayrıca, fırsat tanıma ile yatırım niyeti arasında da anlamlı bir doğrudan ilişki saptanmamıştır. Demografik değişkenler açısından değerlendirildiğinde; yatırım eğitimi ve girişimcilik eğitimi alan bireylerin yatırım niyetlerinin daha yüksek olduğu, 25-34 yaş aralığındaki bireylerin diğer yaş gruplarına kıyasla daha yüksek yatırım niyeti sergilediği ve daha önce yatırım yapmış bireylerin yatırım niyetinin anlamlı düzeyde arttığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda, bireylerin yatırım kararlarının yalnızca ekonomik beklentilere değil, aynı zamanda psikolojik, sosyal ve deneyimsel etkilere dayandığı anlaşılmıştır. Bu bağlamda, çalışmada önerilen Kapsamlı Yatırım Davranışı Teorisi (KYDT), bireysel yatırım davranışlarını açıklamak için çok boyutlu bir kuramsal çerçeve sunmakta ve ileride yürütülecek çalışmalar için yeni bir teorik perspektif önermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the factors influencing individual investment behavior by examining the relationships among opportunity recognition (OR), entrepreneurial passion (EP), and crowdfunding investment intention (CII), and to test whether EP serves as a mediating variable in this relationship. The research was conducted with data collected from 423 white-collar employees working in various sectors in Türkiye. Data were obtained through both online and face-to-face surveys and analysed using structural equation modelling and mediation testing. According to the findings, there is a positive and statistically significant relationship between OR and EP (p = 0.0375). In contrast, the effect of EP on CII was not found to be statistically significant (p = 0.3228), indicating that the mediating role of EP was not supported. Furthermore, no significant direct relationship was identified between OR and CII. From a demographic perspective, individuals who had received investment and entrepreneurship education exhibited higher levels of CII. Similarly, participants aged 25–34 demonstrated higher CII compared to other age groups, and prior investment experience was also associated with a statistically significant increase in CII. These results suggest that individual investment decisions are not based solely on economic expectations but are also shaped by psychological, social, and experiential factors. In this context, the study proposes the Comprehensive Investment Behavior Theory (CIBT) as a multidimensional conceptual framework for understanding individual investment behavior, offering a novel theoretical perspective for future research.