Fotovoltaik panellerin verimliliğinin artırılmasında otomasyon sistemli su soğutma uygulaması: Antalya örneği
Water cooling application with automation system for increasing the productivity of photovoltaic panels: Antalya example
  1. Tez No: 585123
  2. Yazar: ESRA ONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde uygulamaları oldukça artmış olan güneş enerji santrallerinin sorunlarından biri olan, sıcaklık arttıkça panellerdeki verim düşüşünün önüne geçebilmek amacıyla yapılan bu tez çalışmasında, Antalya ilinde bulunan 1,75 kW'lık bir güneş enerji tesisinde su ile soğutma yöntemi kullanılarak sistemin verim artışı analiz edilmiştir. Su pompası çıkışında kullanılan ventiller ile sistemdeki sıcaklık değişimine bağlı olarak su sirkülasyonu hızı kontrol edilmiş olup, panel soğutma için tam kontrollü bir sistem elde edilmiştir. Panellerin en çok ısınan kısmı olan DC kablo bağlantı noktalarına 2 adet sıcaklık sensörü yerleştirilmiş ve bu sıcaklık sensörlerinden okunan değerlerin ortalaması alınarak referans sıcaklık değeri belirlenmiştir. Sistemde, panellerin sıcaklık değerleri arttıkça aktif olan ventil sayısı arttırılmış, dolayısıyla da suyun debisi arttırılmış ve suyun sirkülasyonu daha hızlı olduğundan minimum buharlaşma ve hızlı soğutma ile sistem verimliliğinin en kısa zamanda artması sağlanmıştır. Panel yüzeyi sıcaklığı 70 °C'ye ulaştığında soğutma sistemi 4 ventilde aktif olacak şekilde devreye girmiştir. Panel ön yüzü sıcaklık ortalaması 55 °C'ye indiğinde 1 ventil devreden çıkarak sıcaklık 40 °C'ye inene kadar 3 ventil çalışmıştır. Sıcaklık ortalaması 30 °C'ye indiğinde ise sadece 1 ventil devrede kalmıştır. Panel yüzeyleri 25 °C'ye indiğinde soğutma sistemi devreden çıkmıştır. Sonuç olarak ışınım değeri en yüksek illerimizden olan Antalya ilinde yapılan deneylerde soğutma işlemi ile birlikte güçte %24,3'lük, verimde ise %2,2'lük artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is one of the problems of solar power plants whose applications have increased considerably, in order to prevent the decrease in efficiency as the temperature increases, the efficiency increase of the system is analyzed by using water cooling method in a 1.75 kW solar power plant in Antalya. With the valves used in the water pump outlet, the water circulation rate was controlled due to the temperature change in the system and a fully controlled system for panel cooling was obtained. 2 temperature sensors are placed in the DC cable connection points, which is the most heated part of the panels, and the reference temperature value is determined by averaging the values read from these temperature sensors. In the system, as the temperature values of the panels increase, the number of active valves is increased, thus the flow rate of the water is increased and the circulation of the water is faster and the system efficiency is increased as soon as possible with minimum evaporation and rapid cooling. The panel temperature can be connected to a temperature of 70 °C. The front of the panel has a temperature average of 55 °C in which 1 valve is deactivated and the temperature is reduced to 30 °C with only 1 valve in operation. The system is deactivated when the panel surfaces are open to 25 °C. As a result, the experiments carried out in Antalya, which is one of the provinces with the highest radiation value, resulted in an increase of 24,3% in power and 2,2% in efficiency with cooling.