Mario Vargas Llosa'nın Kent ve Köpekler romanında toplumsal yansımalar
Social reflections in Mario Vargas Llosa's novel 'The Time of The Hero'
- Tez No: 585127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Toplumların geçirdiği siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmelerin yazınsal yapıtlara yansıması kaçınılmazdır. İspanyolların, Latin Amerika'ya ayak basmasıyla başlayan gelişme ve değişimler, Latin Amerika Edebiyatı'nın da çizgisini belirler. Bu tezde, 1960lı yıllarda Latin Amerika'da ortaya çıkan“boom”isimli edebi hareketin öncülerinden Perulu yazar Mario Vargas Llosa'nın kaleme aldığı Kent ve Köpekler romanında yer alan toplumsal yansımalar dış uzam-iç uzam bağlamında incelenmiştir. Tezde yöntem olarak Marksist eleştirinin önemli isimlerinden Macar düşünür George Lukács ve Fransız felsefeci Lucien Goldmann'ın görüşlerinden yararlanılmıştır. Bölgedeki duruma örnek oluşturabilecek tarihi olaylar, siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan irdelenmiştir. Latin Amerika'nın geçirdiği bu dönüşümlerin yanında, bölgenin edebi tarihi üzerinde de durulmasının gerekliliği görülmüştür. Ele alınan yazın tarihi, siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmelerle paralellik gösterme amacını taşıdığından; 15. yüzyılda İspanyolların kıtaya gelmesi ile başlayan dönem ve“boom”hareketin ortaya çıktığı dönem arasını kapsamaktadır. Yazarın bireysel duyarlılığının incelenmesinin toplumsal gerçekliğe ulaşma yönünde önemli bir unsur olması sebebiyle, Mario Vargas Llosa'nın yaşam öyküsü ve ideolojik tutumu üzerinde durulmuştur. Farklı sosyal kesimlerin bir arada bulunduğu askeri lisenin Peru mikrokozmozu oluşturduğu ve Latin Amerika kıtasının sosyal tarihinde de yer alan adaletsizlik ve toplumsal yozlaşma gibi konulara odaklandığı ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that political, social and economic developments of societies will be reflected in literary works. The developments that started with the arrival of Spanish in Latin America determined the fate of Latin American literature. This thesis examines the social reflections in the novel Time of the Hero, in the context of outdoor and indoor spaces. The novel is written by Peruvian writer Mario Vargas Llosa, one of the pioneers of the“boom”movement, which emerged in Latin America in the 1960s. The views of Hungarian philosopher George Lukács and French philosopher Lucien Goldmann, two of the prominent names of Marxist criticism, have formed the basis of the method used in the thesis. Historical events that serve as an example for the situation in the region are studied in terms of political, social and economic aspects. In addition to these transformations in Latin America, the literary history of the region that covers between the arrival of the Spanish to the continent in the 15th century and the emergence of the“boom”movement is also researched. Since the study of the author's individual sensitivity is an important element in achieving social reality, Mario Vargas Llosa's life story and ideological attitude are surveyed. This thesis tries to present the fact that the military high school forms a Peruvian microcosm that brings together different social groups and the fact that author focuses issues like injustice and social corruption that have existed in the social history of the Latin America.