Mario Castelnuovo-Tedesco'nun I. Gitar Konçertosu'nun Analizi
Mario Castelnuovo-Tedesco'nun I. Gitar Konçertosu'nun Analizi
- Tez No: 274427
- Danışmanlar: DOÇ. PELİN HALKACI AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Piyano Arp Gitar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, 20. yüzyıl gitar repertuarının önemli bestecilerinden biri olan Mario Castelnuovo-Tedesco'nun müzik anlayışı ve 1. Gitar Konçerto'sunun analizi yer almaktadır.İlk bölümde, Mario Castelnuovo-Tedesco'nun biyografisi, ikinci bölümde ise bestecilik anlayışı yer almaktadır. Sonraki bölümlerde ise Andre Segovia ile olan dostlukları, gitar edebiyatına kazandırdığı eserler ve eserlerinin ayrıntılı bir listesi yer almaktadır.Çalışmada, son olarak Mario Castelnuovo-Tedesco'nun Re Majör 1. Gitar Konçertosu'nun genel yapısı incelenmektedir ve üç bölümden oluşan eserin ayrıntılı bir analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, musical reception of Mario Castelnuovo-Tedesco is taking place who is the important one of the 20. Century guitar composers.In the first section, Mario Castelnuovo-Tedesco?s biography and in the second section, his composing style is taking place. Then, fellowship of the composer and Andre Segovia, his compositions that brought to guitar literarure and a detailed list of his compositions is taking place.At the last section of the dissertation, general structure of Mario Castelnuovo-Tedesco?s 1. Guitar Concert in D Major is examined and a detailed analysis of the composition which has three movements is analyzed.