Hisse senedi fonlarında sektörel yoğunlaşmanın fon performansına etkisi
The effect of industry concentration on equity mutual funds' performance
  1. Tez No: 730009
  2. Yazar: ONUR OZAN İŞLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SIRMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Değişken sermayeli yatırım fonu türleri arasında yönetilen parasal büyüklük açısından dünyada birinci sırada yer alan hisse senedi yatırım fonları, Türkiye'de de gelişimini sürdürmektedir. Hisse senedi yatırım fonlarının portföylerinde yer alan hisse senetlerindeki sektörel dağılımın fon performansına etkisinin analiz edilmesi, bireysel ve kurumsal yatırımcıların yatırım stratejisi geliştirmesine katkı sağlamanın yanında portföy yönetiminde iş ve sektör riskinin göze alınmasının yarattığı getiri farklılığının incelenmesi yönüyle önemlidir. Bu çalışmanın veri setini yalnızca yurt içinde işlem gören hisse senetlerine yatırım yapan 28 hisse senedi yoğun fonun 2016-2021 yılları arasındaki çeyreklik frekanstaki fiyat verileri ile portföy dağılım raporları oluşturmaktadır. Fonların performanslarının ölçümü için logaritmik getiri, Sharpe oranı ve Jensen alfası kullanılmıştır. Fonların portföylerindeki hisse senetlerinin yüzdesel ağırlıkları ve ihraççılarının sektörleri portföy dağılım raporlarından elde edilen bilgiler doğrultusunda sınıflandırılarak ICI ve HHI yoğunlaşma ölçütleri hesaplanmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre belirli sektörlere daha çok yatırım yapılarak oluşan sektörel yoğunluk ve portföyün aynı sektördeki farklı hisse senetleriyle çeşitlendirilmesi hisse senedi yoğun fonların performanslarını artırmıştır. Birinci bölümde portföy yönetimi bağlamındaki portföy teorileri anlatılarak risk çeşitlerine yer verildikten sonra portföy kavramının uygulamadaki örneklerinden olan yatırım fonu çeşitli yönleriyle incelenmiştir. İkinci bölümde ağırlıklı olarak yatırım fonlarında kullanılan performans ölçüm yöntemleri ve yoğunlaşma ölçütleri tanıtılmıştır. Son bölümde ise hisse senedi yoğun fonlar için yapılan analizin sonuçları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Equity mutual funds is the rank first in the world in terms of managed monetary size among open-end mutual fund types, and it is continuing to develop in Turkey as well. Analyzing the effect of industry distribution of stocks in the portfolios of equity mutual funds on fund performance is important in terms of contributing to the development of investment strategies of individual and institutional investors, as well as examining the difference in return created by taking risks about business and about the industry in portfolio management. Data set of this study consists quarterly price data and portfolio distribution reports of 28 equity intensive funds investing only in domestically traded stocks between the years 2016-2021. Logarithmic return, Sharpe ratio and Jensen alpha were used to measure the performance of the funds. The percentage weights of the stocks in the portfolios of the funds and the industries of the stock issuers were classified according to the information obtained from the portfolio distribution reports, and the ICI and HHI concentration criteria were calculated. According to the findings obtained as a result of the study, the industry intensiveness by investing more in certain industries and the diversification of the portfolio with different stocks in the same industry, increased the performance of equity intensive funds. In the first part, portfolio theories in the context of portfolio management are explained and risk types are given, then mutual fund, which is one of the examples of portfolio concept in practice, has been examined in various aspects. In the second part, performance measurement methods which are mainly used in mutual funds and concentration criteria are introduced. The last section contains the results of the analysis for equity intensive funds.