The efficacy of polyvinylpyrrolidone sodium hyaluronate gel on pain and palatal epithelial wound healing
Topikal olarak uygulanan polivinilpirolidon sodyum hyaluronat jelin ağrı ve damak yüzeyi epitelyal yara iyileşmesine etkisi
  1. Tez No: 746204
  2. Yazar: FULYA DANACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KURU, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÖZKAN KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Serbest dişeti grefti (SDG) operasyonu diş ve implant erafındaki keratinize dişeti miktarını arttırmak için sıkça tercih edilen periodontal cerrahi işlemlerden biridir. Bu operasyonda verici saha olarak tercih edilen bölgelerden biri damak bölgesidir. Bu randomize kontrollü klinik çalışmada SDG operasyonu sonrası topikal olarak uygulanan polivinilpirolidon sodyum hyaluronat jelin damak bölgesi yara iyileşmesine katkısının ve postoperatif hasta morbiditesine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya alt çene ön bölge ve küçük azı bölgesinde yetersiz keratinize dişeti dokusuna sahip, sistemik olarak sağlıklı ve 18 yaşından büyük 20 hasta (5 erkek, 15 kadın) dahil edildi. Ameliyat sonrası takip döneminde 2 hasta çalışmaya devam edemediği için takipten çıkarıldı. Hastalar bilgisayar destekli randomizasyon programı kullanılarak test ve kontrol olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Test grubu hastalarında SDG operasyonu sonrası ve hasta takip döneminde verici bölgeye topikal polivinilpirolidon sodyum hyaluronat içeren jel uygulaması yapıldı. Kontrol grubu hastalarında ise verici bölge kendi kendine iyileşmeye bırakıldı. Her iki grupta da damak yara bölgesi periodontal pat ile kapatıldı. Çalışmanın başlangıcında ve 6. ayda tüm ağız plak indeksi, tüm ağız kanama indeksi ve cep derinliği değerlendirildi. Postoperatif ağrı ve yanma hissi parametreleri 3., 7., 14., 21. günlerde değerlendirildi. Renk uyumu, epitelizasyonun tamamlanması (ET) ve ortalama yara yüzey alan ölçümü parametreleri ise postoperatif 3., 7., 14., 21. ve 42. günlerde kaydedildi. Postoperatif ağrı ve yanma hissi açısından grup içi ve gruplar arası karşılaştırmada hiçbir takip döneminde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Gruplar arası karşılaştırmada renk uyumunda, 7.
Özet (Çeviri)
Free gingival graft (FGG) procedure is one of the surgical approaches used to create a wide zone of keratinized gingiva around the teeth and implants. Palatal region is commonly preferred as a donor site. Aim of this randomized controlled clinical study was to assess the additional effect of the topical polyvinylpyrrolidone sodium hyaluronate gel on postoperative morbidity and wound healing following the FGG operation. Patients ≥18 years requiring FGG surgery with ≤1 mm width of keratinized gingiva in the mandibular anterior and premolar region were included. 20 patients (5 males, 15 females) requiring FGG were randomly assigned into test and control groups. Randomization was carried out according to the computer-based randomization programme. 2 patients were dropped out during postoperative period. In the test group, topical polyvinylpyrrolidone sodium hyaluronate gel was applied on the palatal donor wound sites together with periodontal dressing. In the control group, the wound area was left to spontaneous healing and covered only with periodontal dressing. Full-mouth plaque score, full-mouth bleeding score, and probing depth were recorded on baseline and 6 months postoperatively. Postoperative pain and burning sensation were evaluated on days 3, 7, 14, and 21 following the FGG procedure. Color match (CM), complete epithelization (CE), and wound area measurements were assessed on days 3, 7, 14, 21, and 42 postoperatively. According to intra- and inter-group comparisons; there were not statistically significant differences in means of postoperative pain and burning sensation parameters.