Development of formulation containing extract of orange peel and D-limonene
Portakal kabuğu ekstresi ve D-limonen içeren formülasyon geliştirilmesi
- Tez No: 578908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLENGÜL DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlaç ve Kozmetik Üretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde, güvenli ve doğal kaynaklı ham maddeleri içeren kişisel temizlik ürünleri bulmak oldukça zordur. Marketlerde bulunan çoğu kişisel temizlik ürünleri zararlı etkileri olan kimyasallar içermektedir. Bu kimyasal maddeler saçı ve deriyi tahrip ederek iritasyona hatta devam etmesi durumunda sistemik hastalıklara sebep olarak kansere bile neden olabilmektedir. Tezimizin amacı, turunçgil kabuk ekstraktı ( TKE ), organik hindistan cevizi yağı ( OHCY ), glikolipid ( GL ), sodyum hyaluronat (Na-HA) gibi doğal maddeleri içeren çözülebilen film formulüasyonunda kişisel temizlik ürününün elde edilmesidir. Nihai ürünün optimize edilebilmesi için farklı miktarlarda glikolipid ve TKE denenmiştir. TKE (d-limonen (DL)), temizleme ve stres azaltıcı etkileri nedeniyle kullanılmıştır. GL, doğal bir surfaktan olduğu ve saça ve cildi zararlı hiç bir etkisinin olmaması nedeniyle kullanılmıştır. Na-HA ise taşıyıcı olarak ve nemlendirme etkisinden dolayı kullanılmıştır. Nihai ürünün stabilitesinin ve güvenliğinin sentetik surfaktanlar kullanılmadan arttırılabilmesi için çözülebilen film formu seçilmiştir. Formülasyonda kullanılan GL, Na-HA, TKE ( DL ) ve OHCY özellikle saç ve derinin temizlenmesinde ve nemlendirilmesinde etkili ve doğal oldukları için tercih edilmişlerdir. Ürünümüzün diğer zararlı kimyasal içeren ürünlerden farklı doğal yağ, ekstrakt ve surfaktanlar içererek saçta ve ciltte temizleme ve nemlendirme etkisi yaratmasıdır. Nihai formülasyona ( F1 ) farklı film preperatları değerlendirilerek karar verilmiştir. Film formülasyonun, düşük mekanik özellikleri olması, etkili temizleme ve bakım sağlaması, koruyucu içermemesi, doğal kaynaklı surfaktanlar içermesi ve cilde tahriş yapmamasına dikkat edilerek seçilmiştir. Ayrıca F1 formülasyonunun antimikrobiyel özelliklere de sahip olduğu gösterilmiştir. Çözülebilen film formülasyonun kullanıcıya taşıma kolaylığı sağlamasının yanı sıra çevreye de tahliye edildiğinde zararlı kimyasallar içermediği için olumlu etkileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays finding personal cleansing products which have safe and natural based ingredients in their formulation is very hard. Most of cleansing products in the market have harmful chemicals. These chemicals can damage to hair and create skin irritation what can lead systemic illness and cancer. The purpose of this thesis is formulation dissolvable film personal cleansing product which contains natural ingredients such as citrus peel extract ( CPE ), virgin coconut oil ( VCO ), glycolipid ( GL ) and sodium hyaluronate (Na-HA). Different amount of glycolipid and CPE are used in different formulations to decide most effective optimized formulation. CPE (d-limonene (DL)) used because of its cleansing and stress relieving effects. GL used as natural surfactant and have no harmful effect to human hair and skin. Na-HA used as carrier to give conditioning effect. The reason of using dissolvable film form is increasing product stability and safeteness without using synthetic surfactants. The formulation which contains GL, CPE ( DL ), Na-HA and VCO is quite useful for cleaning and conditioning skin and hair such as reviving human hair and scalp from years of using product that contains harsh chemicals. Our formulation is better other many formulations because it is using benefits of natural oil and extracts and non-ionic natural surfactant like GL instead of using chemicals that is harmful for hair and skin. Final formulation ( F1 ) was determined by examining different formulations. The final formulation was choosen because of its low mechanical properties, efficient cleaning and conditioning actions, non preservative usage, containing natural origin surfactants and base and gives no skin irritancy. In addition to that properties, F1 formulation also has antimicrobial properties. More over dissolvable film formulation with natural ingredient gives user ease of carrier and help environment by letting biodegredable substances go down the drain instead of chemicals.