Işık ve karanlık faktörünün ıspanak nitrat redüktaz aktivitesine ve toplam RNA seviyesine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect light and dark on nitrate reductase activity and total RNA Levels
  1. Tez No: 58521
  2. Yazar: BELİNDA ORAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARBAROS NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
1 ÖZET Bu çalışmada, ilk önce ıspanak yaprakları 30 gün süre ile kontrol şartlarında (12 saat ışık + 12 saat karanlık) büyütülmüştür. 30 günden sonra ise yaprakların bir kısmı uzun süreli ışık (24 saat ışık + 10 saat karanlık) ve bir kısmı da uzun süreli karanlık (12 saat ışık + 22 saat karanlık) şartlarına maruz bırakılmışlardır. Bu üç farklı ışık-karanlık şartlarındaki yapraklarda nitrat redüktaz (NR) aktivitesi, çözülebilir toplam (total) protein ve toplam (total) RNA miktarlarının saatlere göre değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Kontrol yapraklarında NR aktivitesinin, çözülebilir total proteinin ve total RNA miktarlarının günlük bir ritme sahip olduğu belirlenmiştir. 24 saat ışığa maruz bırakılmış yapraklardaki NR aktivitesi, çözülebilir total protein miktarları ve total RNA miktarları kontrol ile kıyaslandığında; aktivitenin daha geç sürede azaldığı, protein miktarlarının iki değer hariç birbirine çok yakın olduğu ve RNA miktarlarının hemen hemen aynı olduğu belirlenmiştir. 24 saat ışıktan sonra 10 saat karanlığa transfer edildiğinde, kontrole göre aktivitede ve protein miktarlarında sapmalar belirlenirken, RNA miktarlarında biri hariç aynı değerler belirlenmiştir. 22 saat karanlığa maruz bırakılmış yapraklardaki NR aktivitesi, çözülebilir total protein miktarları ve total RNA miktarları kontrol ile kıyaslandığında; aktivitede biri hariç çok az değişme, protein miktarlarında biri hariç düşük seviyede değişme ve RNA miktarlarında sapmalar belirlenmiştir. Bu değerler, ışık ve karanlığa ilave olarak başka faktörlerinde değişmelerde rol oynadığını göstermektedir. Bunlardan birinin günlük saat faktörü olduğu deneylerden gözükmektedir. Diğer faktörlerin de incelenmesi ile değişmeler açıklanabilecektir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this study, firstly, spinach leaves were grown for 30 days at control condition (12 hours light + 12 hours dark). After 30 days, some of the leaves were transferred to long time light (24 hours light + 10 hours dark) and some of the leaves were transferred to long time dark (12 hours light + 22 hours dark). Investigation of changing of nitrat reductase (NR) activity, soluble total protein and total RNA levels depending on hours was proposed. It was determined that nitrat reductase activity, soluble total protein and total RNA levels have a diurnal rhythm at control leaves. When nitrat reductase activity, soluble total protein and total RNA levels in leaves transferred to 24 hours light are compared with control, it was determined that activity levels decrease in later time, protein levels are close to each other except two values and RNA levels are almost the same. When values in the leaves transferred to 10 hours dark after 24 hours light are compared with control, while activity and protein values show deviations, RNA values show the same values except one. When nitrat reductase activity, soluble total protein and total RNA levels in leaves transferred to 22 hours dark are compared with control, it was determined that activity values have a little changing except one, protein values have lower values except one and RNA levels show deviations. These values show that other factors play role in these changings in addition to light and dark. The experiments show that one of these is diurnal hour factor. These changings will be explained by investigation of other factors.