Farklı depolama şartlarının iç fındıkta aflatoksin oluşumuna etkileri
The Effects of aflatoxin formation of different storage conditions on dehulled hazelnut
  1. Tez No: 58522
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Türkiye'nin Giresun Bölgesi'nden alınmış ve özel olarak seçilmiş, zedelenmemiş kabuksuz Tombul çeşidi findık, aflatoksin oluşumu üzerine farklı depolama şartlarının etkisini incelemek amacıyla farklı sıcaklık (20 ± 2 ve 30 ± 2 °C) ve farklı nispi rutubetlerde (% 85 ± 2 ve % 95 ± 2) aşılı {Aspergillus parasiticus NRRL 2999) ve aşısız (kontrol) olarak 30 gün süreyle depolanmış > ve belirli aralıklarla (10, 20, 30 gün) aflatoksin (Bı,B2,Gı,G2) analizi yapılmıştır. Aflatoksin analizinde ince tabaka kromatografisi (İTK) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, başlangıçta numunelerin hiçbirisinde aflatoksine rastlanmamıştır. Kontrol grubu olarak depolanan örneklejde 30 gün boyunca aflatoksin tesbit edilememiştir. Buna karşın, aşılı numunelerde, aflatoksin miktarında zamanla artma ve azalmalar gözlenmiştir. Fındık örneklerindeki toplam aflatoksin (B+Q) miktarının 0 u.g/kg ile 13092 u.g/kg arasında değiştiği tesbit edilmiştir. 30 günlük depolama sonucunda toplam aflatoksin (B+G) miktan, 20 °C sıcaklıkta, % 85 ve % 95 nispi rutubette sırasıyla; 325 |ig/kg ve 13092 ug/kg olarak bulunmuştur. 30 °C sıcaklıkta ise % 85 ve % 95 nispi rutubette sırasıyla; 6246 ug/kg ve 12980 ^ıg/kg olarak belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, küf kontaminasyonu yanında, depolama sıcaklığı ve nispi nem değerlerindeki değişmenin, fındıkta aflatoksin oluşumunu önemli ölçüde etkilediğim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The undamaged and dehulled Tombul-type hazelnuts used in this research were carefully selected and purchased from Giresun region. Then, the nuts were inoculated Aspergillus parasiticus NRRL 2999 and storaged at two different temperatures (20±2°Cand30 ± 2 °C) and relative humidities (85 ± 2 % and 95 ± 2 % ) to monitor aflatoxin formation by this mold. Thin layer chromotography (TLC) technique was used to measure the amounts of aflatoxins (Bı, B2, Gı, G2) produced in the certain time intervals (10, 20, 30 days). The TLC analysis indicated that none of the nut samples contained aflatoxins at the begining of storage and control group which is not mold inoculated has not shown any toxins during the 30 days of storage periods. While the mold contaminated samples had different amount of aflatoxins (B+G) ranging from 0 ug/kg - 13092 ug/kg. At the 85 % and 95 % of relative humidities with 20 °C storage temperature, the detected total amount of aflatoxins were 325 ug/kg and 13092 ug/kg respectively, while 6246 ug/kg and 12980 ug/kg aflatoxins were measured for the same relative humidities at the 30 °C storage temperature. In conclusion, it can be postulated that aflatoxin formation on hazelnut is likely dependent on the storage conditions like mold contamination, relative humiditiy and temperature.