Ebû'l-A'lâ el- Mevdûdî'nin Tefhîmü'l-Kur'ân adlı tefsirinde oryantalizm eleştirisi
Orientalism criticism in the Tefhîmü'l-Kur'ân tefsir of Ebû'l-A'lâ el-Mevdûd
- Tez No: 585214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TEMİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada ele aldığımız oryantalizm meselesi, Antik Çağ'dan günümüze kadar var olan Doğu-Batı çatışmasının bir tezahürü ve formu olan ve pek çok İslâm âliminin gündemini meşgul eden önemli bir meseledir. Asrımızın en önemli mütefekkir ve âlimlerinden olan Mevdûdî'nin Kur'ân tefsirinde ve muhtelif eserlerinde ele aldığı konulardan biri de çalışmamıza konu olan oryantalistler ve oryantalistlerin İslâm ve İslâm'ın değerlerine yönelik olan ithamlarıdır. Bu cihetle Mevdûdî'nin bu meseledeki görüş ve çözüm önerileri üzerinde çalışmayı gerektiren bir ehemmiyettedir. Bu çalışmanın amacı, Mevdûdî'nin hayatı, telif ettiği eserler, yaşadığı dönemin siyasî, sosyal ve kültürel yapısına değinmekle birlikte, onun oryantalistlerin Kur'ân-ı Kerîm ile ilgili iddialarına yönelik sunduğu reddiyeleri ve bu husustaki görüşleri üzerinde inceleme ve araştırmada bulunmaktır. Çalışmamızda oryantalizmin kavramsal çerçevesi, tarihi seyri, Hint Alt Kıtası'nda oryantalizm, oryantalistlerin Kur'ân ile ilgili iddiaları gibi konular ana hatlarıyla ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler Mevdûdî, Kur'ân-ı Kerîm, oryantalizm, iddia, reddiye.
Özet (Çeviri)
The issue of orientalism that we have dealt with in this study is a manifestation and form of the East-West conflict that has existed from the Antiquity to the present day, and it is an important issue that many Islamic scholars engage in. One of the subjects that Mevdûdî, one of the most important scholars and commentators of our century, in his exegesis of the Qur'an and its various works is the accusations of the orientalists and orientalists that we have dealt with in the study of Islam and Islam. In this respect, it is important to study Mawdudi's views and suggestions on this issue. The aim of this study is to examine and reject the views of Mevdûdî on the claims of the Qur'an by the Orientalists, as well as the political, social and cultural structure of the period in which he lived. In our study, the conceptual framework of orientalism, its historical course, orientalism in the Indian subcontinent and the claims of the orientalists about the Qur'an are discussed. Keywords Mawdûdî, Quran, orientalism, claim, rejection.