Türk ve Alman masallarının doğu-batı sentezi kapsamında topluma gönderdiği iletiler yönünden incelenmesi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of Turkish and German tales due to messages communicated in the context of east-west synthesis
- Tez No: 585246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Masallar, çocuğun hayal âlemini besleyen, ona yeni ufuklar açan büyülü bir dünyadır. Türk masallarındaki konuların benzerleri Avrupa, İran ve Arap masallarında da vardır. Araştırmada bu benzerlik ve farklılıklar çerçevesinden Türk ve Alman masallarında topluma gönderilen mesajların/iletilerin tespiti yapılacaktır. Masallardan elde edilen iletiler Muhsine Helimoğlu Yavuz'un“Masallar ve Eğitimsel İşlevleri”başlıklı kitabından yararlanılarak beş başlık altında sınıflandırılmıştır. Bu başlıklar; etik iletiler, psikolojik iletiler, sosyolojik iletiler, ekonomik iletiler ve öteki iletilerden oluşmaktadır. Kişisel gelişimi destekleyen ve desteklemeyen iletilerin masallarda yer aldığı görülmüş, bu iletilerin yüzde ve frekans analizi ile karşılaştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden“doküman incelemesi”yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise“betimsel analiz”yapılmıştır. Bu amaçla Pertev Naili Boratav'ın Türk Masallarını derlediği“Zaman Zaman İçinde”ve“Az Gittik Uz Gittik”kitapları ile Grimm Kardeşlerin Alman masallarını derledikleri iki ciltlik“Grimm Masalları”incelenmiş ve çeşitli tespitlerde bulunulmuştur. Türk ve Alman masallarının iletiler yönünden incelendiği bu çalışmada, iki farklı kültüre ait olan bu eserlerin ortak noktalarının bulunduğu görülmüştür. Bu ortak noktalar kişisel gelişimi destekleyen iletiler ve desteklemeyen iletiler olmak üzere iki grupta incelenmiş ve ekler kısmında yer verilmiştir. İyiliğin her zaman kazanması, alçak gönüllülüğün büyük bir erdem olduğu gibi kişisel gelişimi destekleyen iletilerin her iki kültüre ait masallarda da yer aldığı görülmüştür. Kişisel gelişimi desteklemeyen iletiler açısından bakıldığında ise Alman masallarında yer alan kişisel gelişimi desteklemeyen iletilerin oranının Türk masallarından daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tales are a magical world that nurtures the child's imagination and opens new horizons for him. The similarities of the subjects in the Turkish Tales are also found in European, Iranian and Arabic tales. These similarities and differences will be used in the research to determine the messages sent to the Turkish and German tales. Messages obtained from fairy tales were classified under five headings by using Muhsine Helimoğlu Yavuz's“Masallar ve Eğitimsel İşlevleri”. These titles; ethical messages, psychological messages, sociological messages, economic messages and other messages. It is seen that messages supporting and supporting personal development are included in fairy tales and it is aimed to compare these messages with percentage and frequency analysis. In this study,“document analysis method”which is one of the qualitative research methods is used. In the analysis of the data, descriptive analysis was performed. For this purpose, two books;“Grimm Tales”by Grimm Brothers who compiled German Tales in it and“Zaman Zaman İçinde”and“Az Gittik Uz Gittik”by Pertev Naili Boratav who compiled Turkish Tales in these two-volume books were analyzed and various determinations were identified. In this study which examined the tales of Turkish and German tales, it is seen that these works belonging to two different cultures have common points. These common points are examined in two groups, including messages that support personal development and messages that do not support, and are included in the annexes. It is seen that goodness always wins, humility is a great virtue and messages supporting personal development take place in fairy tales of both cultures. In terms of messages that do not support personal development, it is seen that the rate of messages that do not support personal development in German tales is higher than Turkish tales.