Kesimden altı hafta önce rasyonlarla entansif besiye alınan morkaraman ve tuj kuzularının besi performansı, kesim ve karkas ve duyusal özellikleri
- Tez No: 58529
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI EMSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaklaşık 2-2.5 aylıkken sütten kesilen Morkaraman ve Tuj kuzuları kesimden altı hafta önce üçer gruba ayrılarak, I. grup yulaf+k. yonca, II. grup arpa+k. yonca ve III. grup ise kuzu besi yemi+k. yonca ile besiye alınmışlardır. Araştırmada kuzuların kesim özellikleri, karkas ölçüleri, karkasta gözönüne alınan bazı kalite ölçütleri, karkas parçaları ve bu parçaların karkastaki oranları belirlenmiştir. Diğer taraftan her bir karkasa ait M. Lorıgissimus dorsi ve M. Semimembranosus kaslarından örnekler alınarak %su, %yağ ve %protein miktarı tespit edilmiştir. Ayrıca 10 kişilik bir jüri oluşturularak etler, duyusal (organoleptik) özellikler bakımından puanlamaya tabi tutulmuştur. Ortalama günlük canlı ağırlık artışı ve yem değerlendirme katsayısı Morkaraman ve Tuj Kuzularında sırasıyla 143±8.11 g ve 7.41+0.64; 151±5.52 g ve 6.19±0.23 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Red-Karaman and Tushin lambs weaned aproximately at 2-2.5 month of ages and alredy taken intensive fattening were allocated three groups. The lambs in groups I, II, III were fed oat+dried alfalfa hay, barley+dried alfalfa hay and concentrates+dried alfalfa respectively for 6 weeks before slaughter. Slaughtering and carcass characteristics of lambs, carcass measurement, some quality criterions considered in carcass, wholescale cuts and their proportions in carcass were studied in this experiment. In samples taken from M.Longissimus dorsi and M. Semimembranosus belonging to each carcass, water%, fat% and protein% were determined. In addition, some organoleptic and physical characteristics of meat samples were examined by a jury formed by 10 individuals.