Liselere giriş sınavının (LGS) gerçekçi matematik (GME) destekli eğitimin ilkelerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of entrance exam for high school accordi̇ng to the principles of realistic mathematics education
  1. Tez No: 585296
  2. Yazar: ESRA GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KIRAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, liselere giriş sınavı olan LGS sınavının matematik test sorularının gerçekçi matematik eğitiminin ilkeleri kapsamında bağlam temelli problemlerin zengin içeriğine göre incelenmesi ve yorumlanmasını ele almaktadır. Bu amaçla, yapılan 2018 ve 2019 yıllarına ait LGS'nın toplam 40 matematik test sorusu ve ek olarak her ay yayımlanan örnek sorulardan oluşan 8 tane matematik testinden toplam 95 sorunun içerik analizi desenlerinden bütüncül çoklu durum deseni ile yapılmıştır. Toplam 135 sorunun ölçek verileri konu dağılımı, taksonomik düzeyleri, zenginleştirilmiş bağlam temelli problemlerin özelliklerine göre ve bağlam temelli problemlerin çeşitlerine göre incelemesi yapılmıştır. Bağlam temelli problemlerin taşıması gereken niteliklere göre 2019 yılı LGS'nın matematik sorularının 2018 LGS'nın matematik sorularına göre geliştirilmiş olan ölçeğe daha uygun olduğu bulunmuştur. Taksonomik düzeylerine bakıldığında soruların uygulama ve analiz basamaklarında yoğunlaştığı bulunmuştur. Bağlam çeşitleri açısından problemlerin kurgu bağlam çeşidinden daha yaygın sorulduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines the interpretation and interpretation of the mathematical test questions of the LGS exam, which is an important part of the examination of the distribution of the questions of a centralized exam, in the context of the principles of realistic mathematics education. For this purpose, content analysis of 95 questions from 8 maths tests consisting of a total of 40 math test questions of LGS for 2018 and 2019, as well as sample questions published each month, were conducted with holistic multi-case design. A total of 135 questions were analyzed according to their subject distribution, taxonomic levels, the characteristics of enriched context-based problems and the types of context-based problems. It was found that the mathematical questions of the LGS in 2019 were more appropriate to the scale developed according to the mathematical questions of the 2018 LGS according to the qualifications required by context-based problems. When the taxonomic levels were examined, it was found that the questions were concentrated in the application and analysis stages. It has been found that problems are more commonly asked in terms of context types than fiction context types