Sosyal medya fenomenleri: Instagram ve kozmetik sektöründe bir uygulama
Social media influencers: An application on instagram and cosmetic industry
- Tez No: 585297
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN NARDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde kozmetik firmaları, ürünlerin pazarlanması noktasında yeni bir strateji uygulamaya başlamışlardır. Bu strateji de kozmetik markalarının sosyal medya fenomenleri adına ürünler piyasaya sürmesidir. Bu konu ile ilgili daha önce yapılmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Instagram fenomenleri ve kozmetik markaları arasındaki ilişki, markaların Instagram fenomenleri adına piyasaya sunmuş olduğu makyaj ürünlerinin tüketici üzerinde ne kadar etkili olduğu alımlama analizi yöntemi kullanılarak on kadın katılımcı ile incelenmiştir. İki kozmetik markasının, üç farklı sosyal medya fenomeni ile gerçekleştirdiği iş birliği videolarını izleyen her katılımcıyla ayrı ayrı derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar söz konusu fenomenlerin, katılımcıların ilgili ürünleri satın alma kararında etkili olmazken ürünlerin piyasaya sunulduğunu duyurmada oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur. Diğer bir sonuç ise, sevilen veya güvenilen bir sosyal medya fenomeni, katılımcıların herhangi bir makyaj ürününü internet üzerinden satın almasına neden olmamıştır. Bunun nedeni katılımcıların makyaj ürünlerini deneyerek satın almak istemeleridir. Bu araştırma sonuçlarının, kozmetik sektöründe pazarlama literatürüne katkı yapması beklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, cosmetic companies have started to practice new strategy to commercialize their products. This strategy involves cosmetic brands to release their products on behalf of social media influencers. There has not been any study regarding this subject yet. As a part of the thesis, the relation between Instagram influencers and cosmetic brands, the effects of makeup products released on behalf of Instagram influencers have been analyzed through reception analysis with ten female participants. The elaborated, individual interviews with each participant who have watched the videos about cooperation between two cosmetic brands and three different social media influencers have been realized. The results from the study have revealed that the aforementioned influencers do not have effects on participants' purchase decisions, however, they have considerable influences on the announcement of products releasement. Another result from the study is that lovable, trustable influencer has not caused participants to purchase any makeup product on the internet. The reason for this stem from the fact that participants have preferred to purchase makeup products after they test the product. It was expected that the results of this study would contribute to marketing literature in the cosmetic sector.