Orta öğretim 9. sınıf tarih ders kitabında bulunan etkinliklerin ve metin altı sorularının çoklu zekâ kuramı açısından incelenmesi
Examination of activities and questions below the texts on 9th grade history textbook i̇n the scope of multiple intelligence theory
- Tez No: 585308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN İSKENDER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, çoklu zekâ kuramının 2018- 2019 Ortaöğretim Tarih Dersi Öğretim Programı'na göre hazırlanan 9.sınıf Tarih ders kitabında yer alan etkinliklere ve metin altı sorulara ne ölçüde uygulandığı ortaya konmuştur. Araştırma iki genel amaç etrafında şekillenmiştir: 9. sınıf Tarih ders kitabında yer alan etkinliklerin zekâ alanlarına göre dağılımı nasıldır? 9. sınıf Tarih ders kitabında yer alan metin altı sorularının zekâ alanlarına göre dağılımı nasıldır? Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi kullanılmış ve veri kaynağı olarak 9. sınıf Tarih ders kitabı seçilmiştir. 9.sınıf tarih ders kitabında yer alan tüm metin altı soruları ve etkinlikler araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada etkinlik ve metin altı soruları çoklu zekâ kuramında belirlenen zekâ alanlarına göre incelenmiştir. Kuramda zekâ alanları olarak ise sözel-dil zekâsı, mantık- matematik zekâsı, müzikal-ritmik zekâ, görsel zekâ, sosyal zekâ, içsel zekâ, bedensel-kinestetik zekâ ve doğa zekâsı belirlenmiştir. 9. sınıf Tarih ders kitabında yer alan etkinlik ve metin altı sorularının zekâ alanlarına göre dağılımı analiz edilmiştir. Bu incelemede bedensel-kinestetik zekâ ve doğa zekâsına yönelik etkinlik ve metin altı sorularına yer verilmediği görülmüştür. Öğrenciler için ders kitaplarında tüm zekâ alanlarını geliştirici soru ve etkinliklere yer verilmesine ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has revealed to what extent the multiple intelligence theory is applied to the activities and questions below the texts on the 9th grade History textbook prepared according to the 2018- 2019 Secondary School History Textbook Curriculum. The research has formed according to two general objectives: What is the pattern of activities on the 9th grade History textbook regarding intelligence fields? What is the pattern of questions below the texts on the 9th grade History textbook regarding intelligence fields? Document review being one of the qualitative research methods was used and 9th grade History textbook has been chosen as data source. All the questions below the texts and activities on the 9th grade history textbook formed the sample of the research. In the study, the activity and the questions below the texts have been addressed according to the intelligence fields determined in the multiple intelligence theory. In the theory; verbal-language intelligence, logical-mathematical intelligence, musical-rhythmic intelligence, visual intelligence, social intelligence, intrapersonal intelligence, physical-kinaesthetic intelligence and nature intelligence were accepted as intelligence fields. The distribution of activities and questions below the texts on the 9th grade History textbook according to the intelligence fields was analysed. In this study, it has been noted that there are no questions regarding physical-kinaesthetic intelligence and nature intelligence. It has been determined that questions and activities to develop all the intelligence fields are required in textbooks for the students.