Maddi duran varlıkların TMS 16 maddi duran varlıklar standardı ve Vergi Usul Kanunu ile karşılaştırılması ve TMS 16 maddi duran varlıklar standardının işletme finansal tablolarına etkisi: Bir uygulama örneği
Comparison of tangible fixed asset in Turkish Tax Law with tangible fixed asset -16 in Turkish accounting standards and the effect of tangible fixed asset – 16 standards on financial statements : Applying on a firm
  1. Tez No: 585307
  2. Yazar: MEHMET AKİF AKGEMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HATUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Muhasebe Standartları kapsamında raporlama yapmayan işletmenin Muhasebe Standartlarının kullanımı sonucu bilançoda meydana gelen farklı değerleri ortaya çıkarmak ve elde edilen sonuçları karşılaştırmaktır. Çalışma konusuna giren maddi duran varlıkların Türkiye Muhasebe Standartlarına ve VUK'a göre incelemesi gerçekleştirilmiş, standart kapsamında gerekli muhasebe kayıtları yapılmıştır. İşletmenin muhasebe kayıtları kullanılarak değer düşüklüğüne uğrayan maddi duran varlıklar tespit edilmiştir. Değer düşüklüğü uygulaması sonucunda maddi duran varlıkların amortisman ve vergi tutarlarının toplamının nasıl etkilendiğinin tespiti yapılmıştır. Çalışmada öncelikle maddi duran varlıklar Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartları hükümlerine karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her iki uygulama arasında maddi duran varlık uygulamalarındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir. Benzerlikler ve farklılıklar belirlendikten sonra, Kahramanmaraş ilinde aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren bir imalat işletmesinin mali verileri Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartları kapsamında değerlemeye tabi tutulmuş ve değerleme sonucu ortaya çıkan farklılıklar finansal tablolara aktarılarak TMS'ye göre yeni finansal tablolar düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis work, the scope of businesses that make reporting Accounting Standards Accounting Standards uncover a result of using different values occurring in the balance sheet and to compare the results obtained. The study was carried out into the subject of Turkey on tangible fixed assets Accounting Standards investigation, the necessary accounting entries were made under the standard. tangible assets impairment has been determined using the entity's accounting records. As a result of the application of impairment of tangible assets and amortization of the total amount of tax is made to determine how affected. In the study primarily tangible fixed assets were examined in comparison to the provisions of the Tax Procedure Law and Turkish Accounting Standards. Similarities and differences of the tangible fixed asset applications were determined between the two applications. After determining similarities and differences, using financial data of the manufacturing company operating in the lighting sector in Kahramanmaras was evaluated within the Tax Procedure Law and Turkish Accounting Standards and the differences arising from the evaluation were transferred to the financial statements and new financial statements were developed according to the TAS.