Türkiye'de bölgesel iş gücü piyasalarında kadın iş gücü: Kadınların iş gücüne katılımına ilişkin tutuma etki eden faktörler. TR31 İzmir örneği
Women labour force in regional labour market in Turkey: factors affecting the attitude towards labour participation of women. TR31 İzmir case
  1. Tez No: 585310
  2. Yazar: BERNA DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KUMRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Dünya üzerinde ve ülkemizde mevcut düzen incelendiğinde kadınların, hak ve olanaklardan erkekler ile eşit oranda yararlanamadıkları görülmektedir. Bu durum ülke gelişimi ve kalkınması için kilit rol oynayan iş gücü piyasalarında da kendini göstermektedir. Ülke nüfusunun neredeyse yarısını oluşturmalarına rağmen kadınların iş hayatına yeterince ve etkin biçimde dâhil olamamaları, çoğunluğunun vasıfsız işlerde, ücretsiz olarak aile işletmelerinde ya da kayıt dışı biçimde istihdam edilmesi, Türkiye'de iş gücü piyasalarının önemli sorunlarından birini oluşturmaktadır. Bu sorunun temelinde üretim ilişkileri ile ekonominin yapısal durumunun yanında sosyokültürel etkenler ve geleneksel değer yargıları son derece etkili olmaktadır. Türkiye'de bu sorun ülke içindeki farklı alanlarda değişen boyutlarda karşımıza çıkabilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle iş gücü piyasasına ilişkin temel kavramlar açıklanmış ve Türkiye'de is gücü piyasalarının genel görünümü incelenmiştir. Sonrasında ise Türkiye'de iş gücü piyasalarının bölgesel anlamda nasıl farklılaştığı ve bu farklılaşmada kadın iş gücünün rolüne ne olduğuna değinilmiştir. Son olarak ise Bölgesel iş gücü piyasalarında kadınların iş gücüne katılımına etki eden faktörler ile iş gücüne katılımına yönelik tutuma etki eden faktörler ortaya konmuştur. Bu amaç doğrultusunda İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflamasına (İBBS) göre 26 Düzey 2 alt bölgesi içinden TR31 İzmir bölgesi seçilerek anket formu uygulanmış ve elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the current order is examined in the world and in our country, it is seen that women cannot benefit from the rights and opportunities equally with men. This situation is also evident in the labor markets that play a key role in the grow and development of the country. Women, despite the creation of almost half the country's population, they can not be involved sufficiently and effectively to business, in a majority of unskilled jobs, unpaid family business or in unregistered form of employment, labor in turkey is one of the major problems of the market. At the root of this problem, socio-cultural factors and traditional value judgments are highly influential in the relations between production relations and economy. This is a problem in turkey, the country can appear in different areas of varying sizes. In this study, the basic concepts related to the labor market are primarily described and the overall appearance of the labor force market in Turkey is examined. Then, how the labour market in Turkey differs according to the regions and the place of the female labour force in this differentiation are mentioned in the study.Finally, the factors affecting the labor force participation of women in the regional labor markets and the factors affecting the personal attitude towards labor force participation are presented. For this purpose, according to the Nomenclature Of Territorial Unıts For Statıstıcs (NUTS), TR31 Izmir region is selected from 26 NUTS 2 Subregions and a questionnaire is applied and recommendations are made in line with the findings.