Labor market impacts of international forced migration: The case of Turkey and the European union
Uluslararası zorunlu göçünün işgücü piyasası etkileri: Türkiye ve Avrupa Birliği örneği
- Tez No: 753908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN AKÇAGÜN NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son birkaç on yılda işgücü piyasalarının yapısı ve işleyişi hızlı küreselleşme ve bölgesel çatışmalar gibi etkenlerden dolayı artan göç tarafından etkilenmektedir. Mart 2011'de Suriye'de patlak veren iç savaş, dünyanın farklı bölgelerine yoğun zorunlu göç dalgalarının oluşmasına neden olmuştur. Bu çalışma göçten en çok etkilenen bölgeler arasında en önde gelen Türkiye ve Avrupa Birliği bölgesinde özellikle Suriye iç savaşının etkisi ile başlayan göç dalgasının işgücü piyasalarındaki etkisini incelemektedir. Literatür göçün ev sahibi ülkelerin işgücü piyasası üzerindeki etkisinin göçmenlerin becerileri, yerli işçilerin becerileri ve ev sahibi ülkenin ekonomik özellikleri gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Göçmenler ekonominin belirli sektörlerinde işgücünü artırarak işgücü arzını etkilemektedir. Aynı zamanda, göçmenler belirli hizmetler ve mallar için tüketici talebini artırmaktadır ve bundan dolayı emek talebi de artacaktır. Bu da göçmenlerin belirli mesleklerde mevcut işler için rekabeti yoğunlaştırabileceği, ancak muhtemelen yenilerini de yaratacağı anlamına gelir. Göçmenlerin mevcut işçilerin ücretleri veya istihdamı üzerindeki kısa vadeli etkisi, göçmenlerin mevcut işçileri değiştirme veya tamamlama konusunda ne kadar iyi olduklarına bağlıdır. Göçün ev sahibi ülkenin çalışanlarının istihdamını cinsiyet, eğitim seviyesi ve sektörlere göre nasıl etkileyeceğini anlamak amacıyla veri analizi için 2010 yılından başlayarak 10 yıllık dönemi kapsayan istihdam, göç ve büyüme verileri toplanmıştır. Rakamlar, Türkiye'ye ve Avrupa Birliği'ne göçmen akışının, erkek ve kadın istihdamı üzerinde eşit olmayan etkilerle, ev sahibi ülkelerdeki işçilerin istihdamında genel bir düşüşe sebep olduğunu göstermektedir. Verilen göstergeler arasındaki korelasyonun daha iyi anlaşılmasını sağlayacak panel veri tahmin tekniklerine dayalı ampirik analizler yapılmıştır. Sonuçlar, göçün etkisinin hem göçmenlerin hem de yerlilerin becerilerine, ekonomik yapıya ve ev sahibi ülkenin özelliklerine bağlı olarak değişmeye eğilimli olduğunu ve ekonomideki farklı sektörler arasında da farklılıklar gösterebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the last few decades, the structure and functioning of labor markets have been affected by migration, driven by factors such as rapid globalization and regional conflicts. The civil war in Syria, which broke out in March 2011, has resulted in a massive wave of forced migration to different parts of the world. This study examines the impact of the migration wave, which started with the Syrian civil war, on the labor markets in Turkey and the European Union as the two most prominent regions among those affected by migration. The literature suggests that the effect of migration on the host nations' labor market varies depending on several factors such as the skills of migrants, the skills of native workers, and the characteristics of the host country's economic characteristics. Immigrants affect labor supply by increasing the workforce in certain sectors of the economy. At the same time, they increase consumer demand for certain services and commodities and are imminent to increase in labor demand. This means that immigrants can intensify competition for existing jobs in certain professions, but will probably also create new ones. The short-term impact of migration on the wages or employment of existing workers depends on how well the migrants have the skills to replace or complement existing workers. In this thesis, to understand the effect of migration on the employment of citizens of the host country according to gender, level of education, and sectors of the economy; employment, migration, and growth data covering the 10-year period starting from 2010 were collected. The descriptive and graphical analysis provide important evidence concerning the behavior of employment indicators in relation to migration. The figures assert that the inflow of migrants to Turkey and to the European Union has gone hand in hand with an overall decrease in the employment of host nations' workers, with unequal effects on the male and female employment. Subsequently, empirical analyses based on panel data techniques were conducted which led to an increased understanding on the correlation between the given indicators. The results reveal that the impact of migration is prone to vary depending on skills of both migrants and natives and the economic structure as well as the characteristics of the hosting nation. The effect can also show disparities among different sectors in the economy.