Iğdır ve çevre illerinde tahıl ekiliş alanlarındaki Eurygaster laporte, 1832 türleri (Hemiptera: Scutelleridae), zarar durumları ve doğal düşmanlarının belirlenmesi
The identifying of sunn pest Eurygaster laporte, 1832 (Hemiptera: Scutelleridae) species, the state of loss and the natural enemies in the grain cultivation areas in Igdir and nearby provinces
- Tez No: 585312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN GÖZÜAÇIK, PROF. DR. LEVENT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Iğdır ve çevre illerinde tahıl ekiliş alanlarında 2015-2016 yıllarında yürütülen bu çalışmada Eurygater (Laporte, 1832) (Hemiptera: Scutelleridae) türleri, zarar durumları ve doğal düşmanları belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda Eurygaster integriceps (Puton, 1881) ve E. maura (Linnaeus, 1758) tespit edilmiştir. Bu türlerden E. integriceps Ağrı, Bitlis, Hȃkkari ve Van'da hȃkim, E. maura ise Ardahan, Erzurum, Iğdır ve Kars'da hȃkim türler olduğu tespit edilmiştir. Iğdır ili buğday ekili alanlarda süne yoğunluğunun 2015 ve 2016'da sırasıyla ortalama 4,69 (0,3-19,6) ve 2,97 (0,3-23,33) nimf ve YNSE/m2 olarak belirlenmiş ve tanedeki emgi oranı ise, ortalama %1,31 (0,1-7,7) ve %1,07 (0,2-5,3) olduğu saptanmıştır. Süne yumurta paraziroiti olarak; Trissolcus grandis (Thomson, 1860), T. vassilievi (Mayr, 1879), Telenomus chloropus (Thomson, 1861) (Hymenoptera: Scelionidae) ve Ooencyrtus sp. (Hymenoptera: Encyrtidae) türleri tespit edilmiş ve bunlar içerisinde ise en yaygın türün T. grandis olduğu saptanmış. Ergin parazitoiti olarak Elomya lateralis (Meigen, 1824), Ectophasia oblanga (Robineau-Desvoidy, 1830) ve Phasia subcoleoptrata (Linnaeus, 1767) (Diptera: Tachinidae) türleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Eurygater Laporte, 1832 (Hemiptera, Scutelleridae) species, state of loss and natural enemies were described in this study which was carried out in cereal fields in Iğdır and nearby provinces between the years 2015 and 2016. In this study Eurygaster integriceps (Puton, 1881) and E. maura (Linnaeus, 1758) have been determined. It was determined that, among the aforementioned species, E. integriceps was the dominant species found in Ağrı, Bitlis, Hakkari and Van while E. maura was the dominant one in Ardahan, Erzurum, Iğdır and Kars. The average sunn pest density in wheat fields of Iğdır was determined as (0,3-19,6) and 2,97 (0,3-23,33) nimf and YNSE/m2 in 2015 and 2016, respectively. The absorption ratio per grain was determined as 1,31 (0,1-7,7)% and 1,07 (0,2-5,3)% on the average. It was determined that, Trissolcus grandis (Thomson, 1861), notably being the most common one, T. vassilievi (Mayr, 1879), Telenomus chloropus (Thomson, 1861) (Hymenoptera: Scelionidae), Ooencyrtus sp. (Hymenoptera: Encyrtidae) specieswere all determined as a sunn pest egg parasitoids. Elomya lateralis (Meigen, 1824), Ectophasia oblanga (Robineau-Desvoidy, 1830) and Phasia subcoleoptrata (Linnaeus 1767) (Diptera: Tachinidae) species were determined as adult parasitoids.