Merkez Bankası'nın para politikası, Avrupa ve Amerika Merkez Bankası kararlarının Türkiye ekonomisine etkileri
The Central Bank's monetary policy, the effects of decisions taken in Europe and United States Central Banks over Turkish economy
- Tez No: 585320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Merkez Bankacılığı, tarihsel süreç içerisinde nasıl var olup şekillendiyse, Merkez Bankası görevi, işlevi ve politikaları da zamana göre şekillenmiş ve etkinliği ve görevi genişlemiştir. Bulunduğumuz zaman itibarıyla da Para Politikalarında tek söz sahibi olmuştur. Bunun yanında, gelişmiş ekonomilerde devlet ve kurumlarından tam bağımsız bir hüviyete sahip bir hal almıştır. 2008 yılı ekonomik kriz sonrası ve geçtiğimiz on yıllık süre içerisinde Merkez Bankasına yeni sorumluluklar eklenmiştir. Fiyat istikrarının yanında, finansal istikrarın önemi ortaya çıkmış ve para politikasında göze alınan bir değer haline gelmiştir. Bunun yanında, para politikası araçlarının etkinliğini artırmak ve ekonomide hızlı ve etkin etkisini göstermesi için iletişim kanalının önemi ortaya çıkmıştır. Merkez Bankası Para Politikası araçlarının açık, anlaşılabilir ve bilinirliği ön planda tutulması amacıyla sözlü iletişime de önem verilmeye başlanmıştır. Dünyanın en büyük ekonomilerine ev sahipliği yapan Amerika ve Avrupa Merkez Bankalarının politikaları küreselleşen dünyada ülke ekonomilerini ilgilendiren en önemli ekonomi mercilerindendir. Ülkelerin ekonomik hedefleri ile Merkez Bankalarının Para Politikalarının ekonomiye etkilerinin yanında Avrupa Merkez Bankası ve FED'in Para Politikası Kararları da ekonomilerce takip edilen ve ekonomileri etkileyen mercilerdir. Bu bağlamda, söz konusu Para Politikaları ve Türkiye ekonomisine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Just as Central Banking has existed and shaped in the historical process, the duties, functions and policies of the Central Bank have been shaped over time and its effectiveness and duties have expanded. As of today, it is the sole saying in Monetary Policies. Moreover, it has an identity which is fully independent from the state and institutions in developed economies. After the 2008 economic crisis and over the past decade, new responsibilities were given to the Central Bank. In addition to price stability, the importance of financial stability has emerged and has become a value which is considered in monetary policy. Moreover, the importance of the communication channel has emerged in order to increase the effectiveness of monetary policy instruments and to have a quick and effective impact on the economy. Verbal communication has also started to be given importance in order to keep the Central Bank's Monetary Policy instruments clear, understandable and known in the foreground. Hosting world's largest economies, the policies of the American and European Central Banks are among the most important economic authorities in the globalizing world. In addition to the economic targets of the countries and the effects of the Central Banks' Monetary Policies on the economy, the Monetary Policy Decisions of the European Central Bank and the FED are the authorities that are followed and influenced by the economies. In this context, the Monetary Policy Turkey's economy and the effects were examined.