Hemşirelerin mesleğe bağlılık ile bağlamsal performansları arasındaki ilişki
The relationship between professional commitment and contextual performance of nurses
- Tez No: 585330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVAN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışma, hemşirelerin mesleki bağlılıkları ile bağlamsal performansları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Bir üniversite hastanesinde görev yapan 138 hemşire ile Haziran 2019-Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılan tanımlayıcı kesitsel tipte bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında“Hemşire Tanıtım Formu”, ''Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği'' ve ''Bağlamsal Performans Ölçeği'' kullanıldı. Veriler SPSS 15,0 (Statistical Package Social Sicience) paket programında analiz edildi. Ölçeklerden elde eden veriler doğrultusunda Cronbach alfa değeri hesaplanıp, sayı-yüzde dağılımları verilerek ki-kare testi, student t testi, Kruskal Wallis, one way ANOVA ve korelasyon analizi yapıldı. Ölçekler arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 31,28 ± 6,19 olup, %58,7'si 31 ve yaş altında, %81,9'u kadın, %55,1'i evli, %89,1'i lisans mezunu, %79,7'sinin geliri giderine eşit olduğu saptandı. Mesleğe Bağlılık Ölçeği toplam puan ortalamasının 71,22±9,18, alt boyutlarından Çaba Gösterme İstekliliği puan ortalamasının 39,06±7,14, Meslek Üyeliğini Sürdürme puan ortalamasının 17,19±6,74, Hedef ve Değerlere İnanç puan ortalamasının 14,96±1,92 olduğu saptandı. Bağlamsal Performans Ölçeği toplam puan ortalamasının 184,07±24,72, alt boyutlarından Kişisel Destek puan ortalamasının 102,96±10,91, Organizasyonel Destek puan ortalamasının 81,12±17,54 olduğu saptandı. Mesleğe Bağlılık Ölçeği toplam puanı ile Bağlamsal Performans Ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde zayıf ilişki saptandı. Sonuç: Hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeyleri arttıkça bağlamsal performans düzeyi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective This study was planned to investigate the relationship between professional commitment and contextual performance of nurses. Materials and Methods This is a descriptive cross-sectional study conducted between June and July 2019 with 138 nurses working in a university hospital.“Nurse Identification Form”,“Nursing Commitment Scale”and“Contextual Performance Scale”were used to collect the data. Data were analyzed with SPSS 15.0 (Statistical Package Social Science). Cronbach alpha value, number-percentage distributions, and chi-square test, student t-test, Kruskal Wallis, one-way ANOVA, and correlation analysis were performed using the data obtained from the scales. Correlation analysis was used to examine the relationship between the scales. Findings The mean age of the nurses participating in the study was 31.28 ± 6.19; 58.7% were under 31 years of age; 81.9% were women; 55.1% were married; 89.1% were graduate; 79.7% stated equal income and expense. The mean score of the Commitment to the Profession Scale was determined to be 71.22 ± 9.18. Willingness to Perform High Efforts, Continuation of Profession Membership, Faith to Professional Goals and Values subscales had means of 39.06 ± 7.14, 17.19 ± 6.74, and 14.96 ± 1.92 respectively. The mean score of the Contextual Performance Scale was determined to be 184.07 ± 24.72. Personal Support Score and Organizational Support subscales resulted with means of 102.96 ±10.91 and 81.12±17.54 respectively. A weak positive correlation between the total score of Contextual Performance Scale and the Dependence on Profession Scales was determined. Conclusion As the level of professional commitment of the nurses' increases, the level of contextual performance increases.