Sosyal medya kullanımının işgörenler üzerine etkisi
The effects of social media usage over workers
- Tez No: 585356
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son yıllarda büyük bir hızla gelişen sosyal medya insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İnsanlar sosyal medya hesaplarına erişmedikleri anlarda kendisini huzursuz hissetmektedir. İşletmeler için sosyal medya başlıca pazarlama araçlarından birisini halini almış durumdadır. Haliyle işgörenler de iş ortamında sosyal medya kullanmaktadır. Sosyal medya kullanımının işgörenler üzerine etkilerinin açıklanması bu çalışmanın temel amacıdır. Bu amaca yönelik olarak 151 çalışanın katılım gösterdiği bir anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre işletmelerde işe alım sürecinde sosyal medya kullanılması, işgörenlerin performansını olumlu yönde etkilemektedir. İşletmelerin iletişimde sosyal medya kullanımının artması, çalışanların süreçlere olan katılımını artırmaktadır. Çalışmada ayrıca sosyal medya kullanımının işgörenler üzerinde psiko-sosyal etkileri olduğunu gösteren sonuçlar elde edilmiştir. 151 çalışanın verdiği yanıtlar aracılığıyla bu sonuçların elde edilmesi, çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedi
Özet (Çeviri)
Social media which developing in recent years has took indispensable a part of human life. People feel very anxious, when they can not reach social media's accounts. It is a situation that social media has took place mainly as one of marketing equipments for the companies. Naturally workers also are using the social media in their workplace. Explaining the effects of social media usage over workers is the main purpose of this study. It has been used a survey application whic including 151 workers for the purpose of the study. According to obtained results social media usage in companies at recruitment process effects positively workers performance. Increasing social media usage in companies for communication increase that the workers involving processes. Otherwise in the study the results which are obtained shows that social media usage has psycho-social effects over workers. The results which are obtained through the responses are get from 151 workers constitute the limitations of this study