Resim sanatında yaratıcılık, imge ve primitif yaklaşımlar
Creativity, image and primitive approaches in painting
- Tez No: 585364
- Danışmanlar: DOÇ. MAHİR BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Sanatta yaratıcılık kavramına yardımcı olan etmenlerin üzerinden açıklama yapılmaya çalışılmıştır. Sanat anlayışını sağlayan imge, imgelem ve yaratıcılık kavramları olmak üzere bu disiplin kavramları incelenmiştir. Bu anlamda sanatın yaratım sürecinde yeri, geçmişten günümüze değişen sanat yapılarını, çizimlerini, sanatın farklı anlama yetisi ve gelişimi açıklanmaya çalışılmıştır. Sanatçının gelişimi, bakış açısı ve yaklaşımıyla doğayı ve çevresini algılaması ve sezinlemesi yoluyla sanat yapıtını oluşturma sürecini sağlayacak etmenler üzerinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to explain the factors that help the concept of creativity in art. These concepts of discipline have been studied, including the concepts of image, imagery and creativity that provide the understanding of art. In this sense, the place of art in the process of creation, changing art structures from past to present, drawings, the ability to understand and development of art has been tried to explain. The development of the artist, his perspective and approach to the process of creating the work of art through the perception and perception of nature and its environment through the process of creating the art work has been tried to explain.