Yavuz Bülent Bakiler'in şiirlerinin eser-otobiyografi ilişkisi bağlamında incelenmesi
Investigation of the poetry of yavuz Bülent Bakiler in the context of work-autobiography
  1. Tez No: 585367
  2. Yazar: HİLAL AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL HİSARCIKLILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yavuz Bülent Bakiler Azerbaycan'dan Türkiye'ye göç etmiş bir ailenin çocuğu olarak 23 Nisan 1936 tarihinde Sivas'ta dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Sivas, Gaziantep ve Malatya'da tamamlayan Bakiler 1960 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Ankara Radyosunda dört yıl çalışmasının ardından Sivas'ta avukatlık mesleğini icra etmeye başlamıştır. Toprak-Tarım Reformu Müsteşarlığında Hukuk Müşavirliğinde bulunmuş, 1976-1979 yılları arasında Ankara Televizyonunda görev almıştır. Bunların yanında çeşitli devlet kurumlarında çalışmış ve emekliye ayrılmıştır. Yazdığı farklı türlerde eserleriyle Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Bakiler Türk dünyasına ve Türk diline olan duyarlılığı ile bilinir. Bu konularda çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazan, televizyon programları hazırlayan sanatçı Türk edebiyatına yapmış olduğu katkılardan dolayı kırktan fazla ödül almıştır. O yaşadığı memleketin ve içinde yaşadığı toplumun değer yargılarını korumuş ve eserlerinde de bunlardan bahsederek atalarına olan gönül borcunu ödemek istemiştir. Yavuz Bülent Bakiler'in hayatı ile şiirleri arasında sıkı bir bağ vardır. Bakiler'in hayatı düşünce yapısını şekillendirmiş, düşünce yapısı da şiirlerinde hayat bulmuştur. Bu çalışmada Yavuz Bülent Bakiler'in tüm şiirleri konuları itibariyle incelenecek; şiirleri ile otobiyografisi arasındaki bu ilişki ayrıntısıyla değerlendirilecek ve şiirlerinde ele aldığı konuların hayatıyla olan bağlantısı ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Yavuz Bülent Bakiler was born on April 23 1936 in Sivas as child of a family who immigrated to Turkey from Azerbaijan. He completed the primary and the secondary education in Sivas, Gaziantep and Malatya. And he graduated from the faculty of law in Ankara University in 1960. After the had worked for 4 years Ankara Radio he started to fulfill profession of advocacy in Sivas. He worked as a solicitorship in under secretariat of land and agriculture reform, participated in Ankara television between 1976 and1979. In addition to these, he worked in various governmental institutions. He had a important role for Turkish Literature with his different kind of Works and he has known with sensitivity to Turkish language and Turkish World. He wrote articles on different journals and newspapers, presents TV shows. He received awards more than forty because of his work and contributions to our literature. He protected his motherland and valve judgements of his society and referring these topics in his Works, he wanted to show his gratitude to ancestors. There is a tight bond between Bakiler's life and poems. His life forms his mentality, his mentality also invigorates in his poems. In this work, his all poems are being analyzing in consideration of their topics, this connection between his poems and autobiography is being evaluated in details and the relationshif of topics of his poems and his life is being revealed.