Yavuz Bülent Bâkiler'in şiir sanatı
Poetry of Yavuz Bülent Bâkiler
- Tez No: 273292
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu tez, Hisar topluluğuna mensup bir şair olan Yavuz Bülent Bâkiler'in şiir sanatını ve şiirlerindeki etkileri konu almaktadır. Tezin amacı Yavuz Bülent Bâkiler'in şiirlerindeki içerik unsurlarını, şekil özelliklerini ve şiirlerindeki kültürel öğeleri tespit ederek, onun şiir anlayışını ve sanatını ortaya koymaktır.Bu tezin giriş bölümünde, Bâkiler'in eser verdiği dönemde hâkim olan şiir anlayışları, Hisar topluluğunun özellikleri ve Cumhuriyet dönemi Türk şiirinde Anadolu'ya yöneliş biçimlerine değinilerek çalışmaya teorik zemin oluşturulmuştur.Birinci bölümde Bâkiler'in hayatı ve edebî kişiliği, sanat anlayışıyla birlikte ele alınmış ve şairin hayatı ile şiirleri arasındaki bağlara da değinilmiştir. İkinci bölümde ise Bâkiler'in şiirleri konu bakımından sınıflandırılmış ve şiirlerindeki içerik unsurları tespit edilerek örneklendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Bâkiler'in şiirlerinin biçim özellikleri, dili ve üslûbu incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Bâkiler'in şiirinin beslendiği dinî ve millî kültürel kaynaklar ve şairin etkilendiği diğer şairlerin, Bâkiler şiirlerindeki izi sürülmüştür. Sonuç bölümünde Bâkiler'in şiirleriyle ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.Çalışmanın sonunda Yavuz Bülent Bâkiler'le yapılan bir söyleşiye de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis involves the poetry art and poetry effects of Yavuz Bülent Bakiler, member of Hisar community. The purpose of the thesis is to expose his understanding of poetry and art determining the components of Yavuz Bülent Bakiler?s poems? content, the properties of his method and the cultural items in his poems.It has been established a theorical basis mentioning the poetry concept of the era in which Bakiler wrote his work and the drifting methods towards Anatolia of the Turkish Poetry at the Republican period, in the introduction of this thesis.In the first section, Bakiler?s life and literal personality has been approached within his understandig of art and we have refered to the connection between the poet?s life his poem?s. As for the second section, Bakiler?s poem?s are classified by subjects and the elemental content?s were exemplified. In the third section, Bakiler?s poems? features of style, language and tone has been studied. As for he fourth and last section we traced the religious and national cultural sources which Bakiler?s poems were fed and the other poets from whom he was inspired in his poetry. At the conclusion part a general review of Bakiler?s poems has been made.At the end of the work, a place has been given to an interview with Yavuz Bülent Bakiler.