X,Y,Z kuşaklarının yaşlılara yönelik tutumlarının değerlendirilmesi; İstanbul ili Kadıköy ilçesi örneği
Measuring the attitudes of X,Y and Z generations towards older people; Sample of İstanbul province, Kadıköy district
- Tez No: 585375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın hedefi X, Y, Z kuşaklarının yaşlılara yönelik tutumunu ölçmektir. Bu hedefe uygun olarak İstanbul Kadıköy' de yaşayan 384 katılımcıya kamusal alanlarda kartopu örneklem yöntemi ile; 'Araştırma Formu' ve 'Kogan' ın Yaşlılara Yönelik Tutum Ölçeği' uygulanmıştır. Araştırmada toplum düzeyinde meydana gelen değer ve tutum değişmelerinin yaşlılara yönelik tutumu hangi yönde etkilediğine dair veriler ortaya konmuştur. Verilerin analizinde t testi ve Anova testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; X kuşağının tutum skoru ortalamasının (149,90), Y kuşağı tutum ortalamasından (150,81) ve Z kuşağı tutum ortalamasından (150,30) daha düşük olduğu ve erkek katılımcıların skorlarının kadınlara kıyasla yüksek olduğu saptanmıştır. Eğitim düzeyi, gelir düzeyi, çocuk sahibi olma durumu, bakım verilen yaşlının yakınlık decerecesi ve yaşamın çoğunun geçirildiği bölgenin yaşlılara yönelik tutum üzerinde istatistiki bir anlamlılık göstermediği ancak eğitim düzeyi ve gelir düzeyi arttıkça yaşlılara yönelik tutum skorunun arttığı, evli ve çocuk sahibi olma durumlarının yaşlılara yönelik tutumu olumlu yönde etkilediği ve yaşlılığa en yakın grup olan X kuşağı katılımcılarının çocukları ile yaşamayı tercih ederken çocuklarının aileleri ile yaşamayı tercih etmedikleri saptanmıştır. Araştırmanın amacı sosyal politikalar düzeyinde yapılacak ihtiyaç temelli iyileştirmelere ve yaşlıların sosyalleştirilmesine katkı sağlayacak araştırmalara destek olmaktır . Bu amaçla yapılan çalışmada yaşlılığın iki boyutundan biri olan toplumsal boyutu irdelenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, measuring the attitudes of X,Y and Z generations towards older people. In accordance with this purpose,“Research Questionnaire”and“Kogan's attitude toward older people”are used at public space with snowball sampling on 384 participants who lives in Kadikoy District of Istanbul. In this research data shown about in which direction changes of values and attitudes, on a people-to-people level, effects attitudes towards elders. On data analysis t test and Anova tests were used. Research results are:avarage attitude score of X generation (149,90) is lower than Y generation (150,81) and Z generation (150,30) and scores of male participants are higher in comparison with female participants. It is found that level of education, level of income, having a child, degree of elder and area where stayed the most has no statistically significant difference on attitudes towards elders, however score of attitudes towards elders rises when level of education and level of income also rise, being married and having a child has positive affect on attitudes towards elders and X generation participants, that they are closest generation to elder age, prefer to live with their children and not prefer live with children's family.The aim of this research is, to support researches that contribute to reformation of need-based social policies and socialization of elders. For this purpose at this study one of two extents of elderliness communal extend is examined.