X,Y,Z kuşaklarının çevrimiçi turizm ürünü satın alma davranışları
Tourism product purchase behavior of X,Y,Z generations
  1. Tez No: 551260
  2. Yazar: MEHMET HASAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BİRDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Her kuşağın kendini tanımlayan özellikleri bulunmaktadır. Dünyadaki değişimlerden etkilenen kuşaklar aynı zamanda dünyanın değişmesine de katkıda bulunmuşlardır. Son yıllarda, internet turizm endüstrisi dahil birçok endüstriyi kökten değiştirmiştir. İnternetin ve bilgi teknolojisinin hızla gelişmesi, çevrimiçi alışverişin popülerliğine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Bununla birlikte, özellikle internet, tüketicilerin satın alma davranışlarında da değişikliklere neden olmuştur. Bu tez çalışmasının amacı; son yıllarda gerçekleşen teknolojik gelişmelerin internet üzerinden turizm ürünü satın alımına etkisi ile X, Y, Z kuşaklarının çevrimiçi turizm ürünü satın alma alışkanlıklarını ortaya koymaktır. Tez kapsamında, 21 Aralık 2018 – 10 Ocak 2019 tarihleri arasında veri toplama aracı olarak anket tekniği (Çevrimiçi anket) uygulanmıştır. Toplam 608 anket formundan, kullanılabilir 526 anket analize dâhil edilmiştir. Anket, kolayda örnekleme tekniğine göre uygulanmıştır. Analizlerde betimleyici istatistikler, açıklayıcı faktör analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan anket çalışması ile kuşakların cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, meslek, internet kullanım süresi ve internet üzerinden turizm ürünü satın alma sayısı gibi niteliklerinin ve davranış biçimlerinin tüketim davranışlarını nasıl etkilediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma bulgularında, kuşakların satın alma davranışlarının cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, meslek, internet kullanım süresi ve internet üzerinden turizm ürünü satın alma sayısında anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Turizm ürünü satın alma sayısı, internet kullanım süresi, satın alma prosedürlerine alışkanlık ve güven X, Y, Z kuşakları için önemli satın alma etkenleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Each generation has self-defining characteristics. The generations were influenced by the changes in the world and also contributed to the change of the world. In recent years, the internet has radically changed many industries, including the tourism industry. The rapid development of the Internet and information technology has significantly contributed to the popularity of online shopping. At the same time, especially the internet has also caused changes in the purchasing behavior of consumers. The aim of this thesis is to determine the purchasing behaviors of X, Y, Z generations for online tourism products with the effect of recent technological developments on the purchase of tourism products over the internet. With this framework, a survey (online survey) which is a data collection tool, was applied between 21 December 20178– 10 January 2019. From a total of 608 questionnaire forms, 526 questionnaires were included in the analysis. The questionnaire was applied through convenience sampling method. For the statistical analysis, descriptive statistics, explanatory factor analysis, independent samples t-test, analysis of variance (ANOVA) analysis were benefited from. The aim of the survey was to determine how the issues such as gender, marital status, age, educational status, occupation, internet usage period and the number of purchases of tourism products over the internet affected consumer behaviors. In the research findings, it was found that there were significant differences between the purchasing behavior of generations in terms of gender, marital status, age, educational status, occupation, internet usage period and the number of purchases of tourism products over the internet. The number of purchases of tourism products, internet usage period, habit and trust in purchasing procedures are important purchasing factors for X, Y, Z generations.