8. sınıf öğrencilerinin akademik başarı düzeylerine göre model oluşturma süreçlerinin incelenmesi: Atatürk Anıtı Problemi
Examining the model eliciting processes of 8th grade students according to academic achievement levels: The Atatürk Monument Problem
  1. Tez No: 585382
  2. Yazar: YASİN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma model oluşturma etkinlikleri yardımıyla, 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarı düzeylerine göre model oluşturma süreçlerinin incelenmesi ve eğer varsa bu süreçlerindeki farklılıkların nedenleriyle birlikte ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Araştırma Karadeniz bölgesinde, büyük bir ilin ilçe merkezinde bulunan bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiş nitel bir çalışmadır. Araştırmaya katılan çalışma grubu, 2017–2018 eğitim–öğretim yılında bir devlet ortaokulunun 8. sınıf öğrencileri arasından amaçlı örnekleme ile seçilerek oluşturulmuştur. Mevcudu 22 öğrenci olan sınıftan üçerli gruplar, öğrencilerin akademik başarı düzeyleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Araştırmacı altı hafta boyunca seçmeli Matematik Uygulamaları dersinde öğrencilere her hafta farklı bir model oluşturma etkinliği vererek ön çalışma sürecini gerçekleştirmiştir. Ön çalışmanın ardından sınıftaki gruplardan ikisi üst–grup ve alt–grup olmak üzere ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Seçilen her iki odak gruba model oluşturma etkinliği olan Atatürk Anıtı Problemi verilerek üzerinde çalışmaları istenmiş ve tüm süreç video ile kayıt altına alınmıştır. Video kayıtları çözümlendikten sonra öğrencilerin çalışma kâğıtlarıyla beraber Blum ve Ferri'nin modelleme döngüsü kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarında her iki performans grubunun ortaya koyduğu modeller, kullanılan yöntem bakımından farklılık göstermiştir. Diğer taraftan, her iki grup da metin ve resim şeklinde sunulan bilgiyi okuma ve yorumlama, varsayımda bulunma, elde edilen verilerden model oluşturma, grup çalışması yapabilme ve çalışmanın sonunda ulaştıkları sonuçları yazılı ve sözlü paylaşabilme becerilerini başarılı bir şekilde ortaya koyabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the model eliciting processes according to academic achievement levels of 8th grade students with the help of model eliciting activities and to reveal the differences in these processes with the reasons if any. The research is a qualitative study conducted in a state middle school located in the district center of a large province in the Black Sea region. The study group was chosen by means of purposive sampling among the 8th grade students of a public middle school in the academic year of 2017–2018. A total of 22 students in the classroom are divided into three groups according to their academic achievement levels. The researcher carried out the preliminary study in the elective Mathematics Applications course for six weeks by giving students a different model eliciting activity in each week. After the preliminary study, two of the groups in the class were determined as a group of 'upper' and 'lower' by the criterion sampling method. Both selected focus groups were asked to work on the Atatürk Monument Problem which is a model eliciting activity and the whole process was recorded with video. Transcriptions of the video records were analyzed with students' working papers using the modeling cycle of Blum and Ferri. The results of the research showed that the models presented by the two performance groups differed in terms of the method used. On the other hand, both groups have been successfully able to read and interpret the information presented in the form of text and pictures, to make assumptions, to make models from the data obtained, to make group work and to be able to share their results written and verbally at the end of the study.