Siyasal finans teorisi: Siyasal ve finansal kuramların ortak dinamikleri üzerine bir deneme
Political finance theory: An experiment on the common dynamics of political and financial theories
- Tez No: 585392
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Tarihi ve güncel çok sayıda örnekte siyaset ve finans arasındaki güçlü etkileĢim açıkça görülebilir. Bazı durumlarda siyasi geliĢmelerin finansal piyasaları bazı durumlarda ise finansal kararların siyasal alanı etkilediği çok sayıda örnek vardır. Bunun ötesinde devletlerin farklı hukuki ve yönetsel alt yapılarının farklı finansal sistemlerle mevcudiyet gösterdiği de bir gerçektir. Bu gözlemler“siyaset ve finans arasında nasıl bir etkileĢim olduğu ve etkileĢimin yönünün ne olduğu”sorununu ortaya çıkarmıĢtır. ÇalıĢmanın temel problemi, siyaset ve finans disiplinlerinin ortak dinamiklerinin kuramsal düzeyde belirlenmesi ve böylece iki disiplin arasındaki etkileĢimin anlaĢılması ve açıklanmasıdır. ÇalıĢmada siyaset ve finans disiplinleri felsefi temellerine inilerek çözümlenmeye çalıĢılmıĢtır. Mübadele olgusunun siyaset ve finans için temel bir yapı taĢı olduğu sonucuna ulaĢılmıĢtır. Siyasal ve finansal her mübadeleyi bir sözleĢme olarak ele alan çalıĢma, iki disiplinin sözleĢme kavramı içerisinde ortak bir paydada buluĢtukları sonucuna varmıĢtır. ÇalıĢma insan doğası, etik, sözleĢme ve iktidar olguları arasındaki iliĢkiyi ifade etmek için ÇESĠ Modeli‟ni önermektedir. ÇalıĢma modelin siyaset ve finansı kapsayan temel bir yapı oluĢturduğu savunmaktadır. Model, Magna Carta süreci ve Fransızların Madagaskar‟ı iĢgali örneğini açıklamak için analize tabi tutulmuĢtur. Sonuç olarak ÇESĠ Modeli‟ nin bu iki örneği yeterli bir Ģekilde açıklayabildiği bulgulanmıĢtır. Ġlk örnek olayda Magna Carta sürecinin neden Ġngiltere‟de yaĢandığı sorgulanmıĢtır. Bunun cevabı ÇESĠ Modeli kapsamında aranmıĢtır. Buna göre; o dönemde Ġngiltere‟de yaĢayan insanların, Kıta Avrupası‟ndan farklı bir tarihi miras ve coğrafya içerisinde yaĢadıkları bulgulanmıĢtır. Bu durum“ÇevrelenmiĢlik”olarak ifade edilmiĢtir. Böyle farklı bir çevrenin, farklı toplumsal ve siyasal değerlere sebebiyet vermesi“Etik”kapsamında değerlendirilmiĢtir. Bu farklı değer sisteminin sonucu olarak imzalanan Magna Carta Libertatum, modelin“SözleĢme”olarak ifade ettiği kavram kapsamında değerlendirilmiĢtir. Bu anlaĢma sonunda kralın bazı yetkilerini kaybetmesi buna karĢın halkın bir takım yetkiler elde etmesi“Ġktidar”kapsamında değerlendirilmiĢtir.Fransızların Madagaskar‟ı iĢgali ve sonraki uygulamalarının ele alındığı örnek olayda ÇESĠ Modeli sürecinin ters Ģekilde çalıĢtığı bulgulanmıĢtır. Fransızların Madagaskar‟ı iĢgali, askeri güç olarak,“ Ġktidar”kapsamında değerlendirilmiĢtir. ĠĢgal sonrasında halka yüklenen vergi ve yeni para basımı“SözleĢme”kapsamında değerlendirilmiĢtir. Bu süreç sonunda Madagaskar halkının üretim ve tüketim alıĢkanlıkları temelinde değiĢen yaĢam Ģekilleri,“Etik”kapsamında değerlendirilmiĢtir. Böylece Madagaskarlı gelecek nesillerin“ÇevrelenmiĢ”oldukları savunulmuĢtur. Siyasal Finans Teorisi, ÇESĠ Modeli kapsamında, siyaset ve finans arasındaki bağlamı açıklamaktadır. Dolayısıyla bu model siyasal ve finansal karar alıcılar için bütüncül bir karar alma mekanizması sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The strong interaction between politics and finance can be clearly seen in many historical and current examples. In some cases, there are many examples of political developments affecting the financial markets, and in some cases financial decisions affecting the political sphere. Furthermore, it is a fact that different legal and administrative infrastructures of states exist in different financial systems. These observations have raised the question of“what interaction between politics and finance is and what the direction of interaction is”. The main problem of the study is to determine the common dynamics of the disciplines of politics and finance at the theoretical level and thus to understand and explain the interaction between the two disciplines.