Yenilenebilir enerji teknolojilerine yönelik kamusal teşvikler
Public incentives for renewable energy technologies
- Tez No: 585400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Maliye, Energy, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İnsan hayatının ayrılmaz parçası olan enerji, günlük yaşantımızın her alanında kullanılmaktadır. Geçmişte, yiyecekleri öğütmek, ısınmak gibi amaçlar için yenilenebilir enerjiden yararlanılmıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları, artan enerji talebini karşılayamadığında ise insanlar fosil enerji kaynaklarına yönelmişlerdir. Bu kaynakların rezervinin sınırlı olması, enerji arz güvenliği konusundaki problemler, küresel ısınma, iklim değişikliği, petrol krizleri vs. 1990'ların başından itibaren yenilenebilir enerjiye olan ilgiyi tekrar artırmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının tükenmez, yerli ve çevreye duyarlı olması, bu kaynaklara ilgiyi artırmıştır. Ancak başlangıç yatırım maliyetlerinin yüksek olması gibi engeller, kamunun bu alana müdahalesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Çalışmanın amacı, literatürden yararlanarak yenilenebilir enerji teknolojilerinin gelişmesine engel durumları ortaya koymak, bu engellerin ortadan kaldırılması için IEA üyesi ülkeler ve Türkiye'de yenilenebilir enerji teknolojilerine uygulanan vergi dışı ve vergisel teşvik mekanizmalarını ayrıntılı bir biçimde ele almak ve Türkiye'de yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşmasına yönelik öneriler sunmaktır. Yenilenebilir enerjiye yönelik teşvik ve yatırımların, ilk olarak IEA üyesi Avrupa ülkeleri ve ABD tarafından uygulanması ve Ajans üyesi Çin'in yenilenebilir enerji konusunda lider ülke konumuna gelmesi nedeniyle çalışmada IEA üyesi ülkeler ele alınmıştır. Yenilenebilir enerji teknolojilerinin gelişmesinin önünde çok sayıda engelin bulunduğu, bu engellerin aşılmasında kamunun çeşitli mekanizmalardan yararlanarak özel sektörü desteklediği, Türkiye'de yenilenebilir enerji teknolojilerine yönelik temel teşvik mekanizmasının sabit fiyat garantisi olduğu ve bu teşvik mekanizmasının uygulandığı sürenin yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Teşviklerin etkili olması için uzun vadeli ve istikrarlı şekilde uygulanması, sabit fiyat garantisinin süresinin uzatılması ve yenilenebilir enerjiye yönelik doğrudan bir vergi teşvikinin uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy, an integral part of human life, is used in every aspect of our daily lives. In the past, renewable energy has been used for grinding food and heating. When renewable energy sources could not meet the increasing energy demand, people turned to fossil energy sources. Limited reserves of these resources, energy supply security problems, global warming, climate change, oil crises, etc. it has increased interest in renewable energy since the early 1990s. Renewable energy resources are inexhaustible, domestic and environmentally sensitive, which has increased interest in these resources. However, obstacles such as high initial investment costs have made the intervention of the public sector inevitable. The purpose of the study, obstacles to the development of renewable energy technologies using the literature conditions put forth, in IEA member countries and Turkey to eliminate these barriers non-tax and tax incentive mechanisms that apply to renewable energy technologies in a comprehensive manner and to provide recommendations for widespread use of renewable energy in Turkey. IEA member countries are considered in the study, since the incentives and investments for renewable energy were first implemented by IEA member European countries and the USA and Agency member China became the leader country in renewable energy. It is seen that there are many obstacles in front of the development of renewable energy technologies and the public sector supports the private sector by using various mechanisms in overcoming these obstacles. Also, the basic incentive mechanisms for renewable energy technologies in Turkey that fixed price guarantee and concluded that there is insufficient time to which the incentive mechanism. For the incentives to be effective, long-term and stable implementation, extension of the fixed price guarantee and a direct tax incentive for renewable energy have been proposed.