The role of mindfulness in theory of mind and mild depression
Zihin kuramı ve hafif depresyonda bilinçli farkındalığın rolü
  1. Tez No: 585401
  2. Yazar: SEDA DUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERCAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma bilinçli farkındalık, zihin kuramı ve hafif depresyon arasındaki ilişkileri üniversite öğrencileri üzerinde incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcılar 201 (151 kadın, 49 erkek) üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BBBÖ), Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT), Beck Depresyon (BDE) ve Hastane Aksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) katılımcılara uygulanmıştır. Katılımcılar ölçek bataryasını ve Gözler Testi'ni küçük gruplar halinde tamamlamışlardır. Her grup yaklaşık 15 kişiden oluşmaktadır. Ölçekler ve Gözler Testi kağıt-kalem formatında verilmiştir. Sonuçlar, bilinçli farkındalık boyutlarından sadece farkındalıkla davranma boyutu ile Gözler Testi arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yüksek ve düşük bilinçli farkındalık seviyelerine sahip katılımcıların Gözler Testi'ndeki performasınlarını değerlendirmek için medyan-split analizi yapılmıştır. Ancak, yüksek ve düşük bilinçli farkındalığa sahip katılımcıların Gözler Testi puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuçlara göre, BBBFÖ'nün gözlemleme boyutu dışındaki dört alt boyutu ile depresyon arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Tanımlama, farkındalıkla hareket etme, içsel deneyimleri yargılamama ve tepkisizlik boyutları ile depresyon arasında negatif ilişki vardır. Gözler Testi ile depresyon puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Depresyon grubunun Gözler Testi puanları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Sonuçlar, hafif depresyondaki katılımcıların Gözler Testi puanları ile depresyonda olmayan katılımcıların Gözler Testi puanları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak, sadece farkındalıkla davranma ve Gözler Testi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş, depresyon grubunun ve bilinçli farkındalık grubunun Gözler Testi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Bilinçli farkındalığın farkındalıkla davranma alt boyutunun zihin kuramı becerisi ve hafif depresyon üzerinde bir rolü olabilir.
Özet (Çeviri)
Human beings have capacities to attribute mental states such as knowledge, beliefs, desires, feelings and intentions to the self and others (Premack & Woodruff, 1978). The current study aims to investigate the relationships among mindfulness, theory of mind and mild depression in university students. The sample consisted of two hundred one students (152 female, 49 men; age range; 18-27)“Five Facets Mindfulness Questionnaire (FFMQ)”(Baer et al., 2006; standardized into Turkish by Kınay, 2013),“Reading Mind from the Eyes Test (RMET)”(Baron-Cohen et al., 1997; standardized into Turkish by Yıldırım et al.,2011),“ Beck Depression Inventory (BDI)”(Beck, 1961); standardized into Turkish by Hisli in 1984,“Hospital Anxiety and Depression Questionnaire (HAD)”(Zigmond & Sinnead, 1983; standardized into Turkish by Aydemir et al., 1997) were given to participants. In each experimental session, small group of participants completed the battery of questionnaires and Eyes Test. The four measures were presented in paper-and-pencil form and counterbalanced order. Only one facet of mindfulness, acting with awareness, had significant positive correlation with the Eyes Test total score, and also, acting with awareness facet had significant positive correlation with negative items sub-test of the Eyes Test. To compare the Eyes Test performances of participants based on their mindfulness score, participants were grouped on their mindfulness score as high or low based on the median. Eyes Test score of participants in the upper mindful group did not differ than participants in the lower mindful group. There were significantly negative correlations between depression and four facets of FFMQ except observing. Describe, acting with awareness, non-judging in inner experience, and non-reactivity to inner experience facets, were negatively correlated to depression scores. However, there was a non-significant relationship between Eyes Test and depression scores. Similarly, the differences between mild depression group's Eyes Test total score and non- depression group's Eyes Test total score was non-significant. Acting with awareness facet of mindfulness may have a role on theory of mind ability and mild depression.