Türk tiyatrosunda belgesel tiyatronun süreci 'Lena, Leyla ve Diğerleri' adlı oyuna alternatif mekân önerileri
Documentary theatre in Turkish theatre and alternative venue suggestions for the play, Lena, Leyla and others
  1. Tez No: 585407
  2. Yazar: SİNAN CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanı merkezine alan tiyatro sanatı yüz yıllar boyunca varlığını sürdürebilmiş bir sanat dalıdır. Tiyatro sanatı her çağın kendi gerçekliğiyle paralel bir biçimde gelişmiş, hayatın içinde var olmuş, çoğu zaman kurgulanmış ve tüm zamanlarda yeni bir arayış içerisinde olmuştur. Bu tezin amacı, kapsamlı bir araştırma yapılarak Belgesel Tiyatronun temel yöntemlerini gözden geçirmektir. Belgesel Tiyatro, güncel tiyatro anlayışımızda mesafeli bir yerde durduğumuz, yeni üretimler açısından sınırlı kaldığımız bir alan olmaktadır. Ülkemizde Belgesel Tiyatronun geldiği bu noktayı tezin temel sorunsalı olarak sunmaktayız. Bu tez çalışmasında belgesel tiyatronun tarihsel süreci, genel hatlarıyla gözden geçirilmiş, tiyatromuzda varlık gösterme koşulları irdelenmiş ve belli örnek metinler incelenmiştir. Bu incelemenin ayırt edici özelliği tasarım odaklı bir belirleyen ekseninde gelişmesidir. Tezin ikinci bölümünde Zehra İpşiroğlu'nun yazmış olduğu“Lena, Leyla ve Diğerleri”adlı belgesel oyun incelenmiş olup oyuna dair alternatif mekân önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Theatrical art, which has centered on human beings, is a branch of art that has survived for centuries. The art of theater developed in parallel with the reality of each era, existed in life, was often fictionalized and was in a new search at all times. The aim of this thesis is to make a comprehensive research and to evaluate the basic methods of Documentary Theater. Documentary Theater is an area where we stand at a distance from our current understanding of theater and we are limited in terms of new productions. The main subject of the thesis is the place of Documentary Theater in our country. In this thesis, the historical process of documentary theater is evaluated in general terms, the conditions of existence in our theater are examined and certain sample texts are analyzed. The distinctive feature of this study is the development of a design-oriented determinant axis. In the second chapter of the thesis, the documentary play, Lena, Leyla and Others written by Zehra İpşiroğlu is analyzed and the alternative venue suggestions are presented.