Çin'in küresel güç olma sürecinde uluslararası işbirliklerinin rolü
The role of international cooperations in China's rise as a global power
- Tez No: 585406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE İREM YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, uluslararası işbirliklerinin Çin dış politikasındaki konumlarından yola çıkarak, bu örgütlerin Çin'in küresel gücünü arttırmada birer araç olarak kullanıldığını göstermeyi amaçlamaktadır. Bu hedefle ortaya konan çalışmada, Çin'in son kırk yılda gösterdiği ekonomik ve siyasi gelişmeler sonucu ulaştığı küresel güç statüsünde, sonradan katıldığı veya kurucusu olduğu uluslararası işbirliklerinin destekleyici bir niteliğe sahip olduğu fikri savunulmaktadır. Bu çerçevede, Çin'in dahil olduğu uluslararası işbirliklerinden APEC, ASEAN, BRICS ve ŞİÖ ele alınarak, bu işbirliklerinin kuruluş süreçlerinden ve Çin dış politikasındaki konumlarından bahsedilmiştir. Çalışma sonunda, uluslararası işbirliklerinin ağırlıklı olarak da hükümetlerarası örgütlerin onları meydana getiren devletlerin dış politikalarından bağımsız düşünülemediği ve üyesi olan hegemon/ küresel ve büyük güçlerin araçları haline geldiği görülmüştür. Bu bağlamda, 21. yüzyılın küresel gücü olarak Çin'in, çok kutuplu dünyanın tesis edilmesi hedefiyle, dış politika öncelikleri olan ayrımcılık, aşırıcılık ve terörizmle mücadelede, 'barışçıl yükseliş' söylemi çerçevesindeki politikalarının gerçekleştirilmesinde ve/veya desteklenmesinde APEC, ASEAN, BRICS ve ŞİÖ'yü araçsallaştırdığı, buna bağlı olarak da küresel gücünü arttırdığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to show that based on positions in Chinese foreign policy, international cooperations are used as an instrument for potentiating China's global power. For this purpose, in this study, it is advocated the idea that international cooperations in which China has participated or is a founding member have an supportive feature on China's global power status which China reached after its economic and political improvements in the recent forty years. In this sense, APEC, ASEAN, BRICS and SCO, international cooperations including China, are handled and their establishment process and positions in Chinese foreign policy are discussed. At the end of this study, it was seen that international cooperations mostly intergovernmental organizations could not be considered independent of the foreign policies of the states that made them and it was realized that these cooperations became the instruments of the hegemon/ global and great powers that are members of them. In this context, in order to establish a multi-polar world, China, as the global power of the 21st century, is instrumentalizing APEC, ASEAN, BRICS and SCO for the realization and support of policies within the framework of the fight against discrimination, extremism and terrorism and the discourse of 'peaceful rise' which are China's foreign policy priorities.