Celebrating difference: 'Turkish Theatre' in the Chicago World's Columbian exposition of 1893
Farklılığın kutlanışı: 1893 Şikago Columbus Dünya Sergisi?ndeki 'Türk Tiyatrosu'
  1. Tez No: 271156
  2. Yazar: CAFER SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Performing and Visual Arts, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışma, Türk Tiyatrosu ve 1893 Şikago Columbus Dünya Sergisi süresince gösterilen Türk Tiyatrosu performanslarını incelemektedir. Yöntembilimsel olarak iki temel kaynak kullanılmıştır: Türk Tiyatrosu: Anma Programı ve Musavver Şikago Sergisi; ayrıca sergiyi gözlemlemiş olanların yayınlanmış anıları. Tez çalışması, organizasyonların bütüncül olarak teatralliğinin ve buna eşlik eden şarkiyatçı bakış açısının çözümlendiği Dünya fuarları üzerine son araştırmaları yeniden gözden geçirmektedir. Bu çalışma kapsamında, uluslararası gösterilerin mimari ve teatral açıdan belli bir Doğu temsili sağladığı kabul alınarak ?Türk Tiyatrosu?nun bu organizasyon için nasıl olgusallaştırıldığı anlaşılmaya çalışılmaktadır.Mimari, temsil edilen kültürün otantik bir dekorunu ve görsel bir özetini sunmaktadır. Bunu gündelik hayatın temsilinin teatrallik, sanatın dramatizasyonu, bölgesel ve ulusal kıyafetler ve tiyatro gösterileri, etnik ve yerel danslar aracılığıyla ifade edildiği sıkıştırılmış bir ?pavyon?da camiler, hamamlar, kervansaraylar, kahvehaneler, evler ve dükkânlar vasıtasıyla gerçekleştirmektedir. Türk Tiyatrosu, Pierre Butros Antonius adında Dağlık Lübnanlı bir Arap Hristiyanı tarafından yönetilmiştir. Bu Osmanlı tiyatrosunda, imparatorluğun çeşitli bölgelerine o yörelerin gelenek-göreneklerini ve kıyafetlerini araştırmak için gönderilmiş memurlar tarafından bir araya getirilmiş toplam 65 aktör ve aktrist, aynı zamanda da 20 hissedar bulunmaktaydı. Oyuncular gösterilerini Amerikalı izleyiciye simültane İngilizce çeviriler eşliğinde Arapça olarak sunuyorlardı. Türk Tiyatrosu'nun sergilediği performanslar arasında Kürt Tiyatrosu, Kalomonik Tiyatro, Civanmert, Şam'da Bir Şark Düğünü, Şeddad'ın Oğlu Anter'ın Oyunu, Harun El-Raşid'in Oyunu, Türk Gelin, Hovarda Oğul oyunları bulunmaktaydı. Tiyatro oyunlarını yalnızca kendi anadillerinde sergileyen Çin ve Cava gibi diğer Doğu ülkelerinin tiyatrolarından farklı olarak izleyici bahsedilen oyunları anlayabilmiştir. Yayınlanmış yorum ve hatıratları temel alan tez, ondokuzuncu yüzyılın sonundaki bu benzersiz Osmanlı deneyimini tarihsel olarak tasarımlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Turkish Theatre and its performances during the Chicago World?s Columbian Exposition of 1893. Methodologically, the research adopts two primary sources, the Turkish Theatre: Souvenir Programme, and Musavver Şikago Sergisi, and also published memoirs of observers who witnessed the Exposition. The thesis attempts to provide an overview of recent research on the analysis of the world?s fairs, where both theatricality of the overall event, and the accompanying Orientalist gaze have been analyzed. Given the fact that international exhibitions provided a certain architectural and theatrical representation capacity for the Orient, the thesis attempts to understand how ?Turkish Theatre? had been conceptualized for this event.Architecture provided an authentic setting and a visual summary of the represented culture displaying mosques, baths, caravanserais, cafés, houses and shops in a compact ?pavilion?, where the presentation of everyday life was displayed through theatricality, dramatization of artisanship, display of regional and national costumes and of performances of theatre, ethnic music and local dances. The Turkish Theatre was directed by Pierre Butros Antonius, a Christian Arab from Mount Lebanon. There were 65 actors and actresses in total and 20 stockholders in the Ottoman theatre, all gathered by agents sent to different parts of the Empire to study the customs, manners and costumes and to engage these players from different cities of the Ottoman lands. The performers were presenting their shows to the American audience in the Arabic language with simultaneous English translations. The Turkish Theatre performances included the plays of the Kurdish Drama, the Kalamounic Drama, True Manhood, An Oriental Wedding in Damascus, the Drama of Antar the Son of Sheddad, the Drama of Haroun Al-Raschid, the Turkish Bride and the Prodigal Son. The spectators could understand these plays unlike the other theatre plays of the Eastern countries, such as the Chinese and Javanese theatres which were held only in the native languages. Based on published reviews and memoirs, the thesis attempts to historically visualize this unique Ottoman experience at the turn of the nineteenth century.