Perkütan kifoplastide tek taraflı yaklaşım çift taraflı yaklaşımın yerini alabilir mi?
Can unilateral aproach replace of bilateral aproach in percutan kyphoplasty?
  1. Tez No: 585459
  2. Yazar: BARAN TAŞKALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAMİL SUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Bilateral ve unilateral balon kifoplasti operasyonu geçirmiş torakolomber vertebra fraktürlü hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını karşılaştırmak Materyal Metod: Ocak 2016 ile Aralık 2018 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde balon kifoplasti işlemi yapılan hastalardan telefonla çağırılıp poliklinik kontrolüne gelen toplam 77 hasta çalışma grubuna alındı. Tek taraflı yaklaşım ile opere edilen 67 ve çift taraflı yaklaşımla opere edilen 10 hastanın klinik ve radyoloji sonuçları incelendi. Bulgular: Çift taraflı yaklaşımda klinik değerlendirme parametreleri tek taraflı yaklaşıma göre bir miktar iyi görülmesine karşın bu fark istatistiksel anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the clinical and radiological results of patients with thoracolumbar vertebral fractures who underwent bilateral and unilateral balloon kyphoplasty operation Materials And Methods: A total of 77 patients who came to the outpatient clinic for control after being called by telephone, among the patients who underwent balloon kyphoplasty in the Neurosurgery Clinic in Atatürk Training and Research Hospital İzmir Kâtip Çelebi University between January 2016 and December 2018, were included in the study.The clinical and radiological results of 67 patients operated with unilateral approach and 10 patients operated with bilateral approach were evaluated. Results: Although the clinical evaluation parameters in the bilateral approach were slightly better than the unilateral approach, this difference was not statistically significant.