The social construction of gender: How do we perceive different gender expressions
Toplumsal cinsiyetin sosyal inşası: Farklı cinsiyet iifadelerini nasıl algılıyoruz
  1. Tez No: 585460
  2. Yazar: ZEYNEP KARA
  3. Danışmanlar: DR. LEMAN KORKMAZ KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyetle ilgili konular biyolojik cinsiyetle olduğu gibi birbirleriyle de karıştırılmaktalar. Toplumsal cinsiyetle ilgili konularda yapılan çalışma sayısı artsa da bu konu hala önemini korumaktadır. Bu çalışmanın amacı, kadınların ve erkeklerin cinsiyet uyumlu (maskülen/erkeksi erkek), cinsiyet uyumsuz (maskülen/erkeksi kadın) ve androjen erkeklere ve kadınlara nasıl tepki vereceğini araştırmaktır. Alan yazındaki birçok çalışma, feminen/kadınsı erkeklere karşı olan olumsuz tutumlar üzerine odaklanmaktadır. Ancak bu çalışma, farklı cinsiyet ifadelerine olan tepkileri ve insanların biyolojik cinsiyetleri göz önünde bulundurarak farklı cinsiyet ifadelerini nasıl algılayacaklarını araştırarak alan yazını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Buna göre, (1) kadınlar ve erkekler maskülen/erkeksi kadınları feminen/kadınsı kadınlara ve androjen kadınlara göre daha olumsuz olarak değerlendirileceği; (2) erkekler ve kadınlar, feminen/kadınsı erkekleri maskülen/erkeksi erkeklere ve androjen erkeklere göre daha olumsuz olarak değerlendirileceği; (3) erkekler feminen/kadınsı erkekleri kadınlara göre daha olumsuz olarak değerlendirileceği beklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender, and related issues are intertwined with each other as they are with biological sex. Although the number of studies on gender related topics has been increasing; the issue is still maintaining its importance. The aim of this study is to investigate how women and men react to gender-matched expressions (e.g., masculine males), cross-gender expressions (e.g., masculine females), and androgynous males and females. Most of the studies in the literature focused on negative attitudes towards feminine men. However, this study aims to broaden the literature on reactions toward different gender expressions and how people perceive these different expressions in regard to biological sex of a person. It is hypothesized that (1) women and men will evaluate masculine women more negatively than women expressing feminine and androgynous characteristics, (2) men and women will evaluate feminine men more negatively than men expressing masculine and androgynous characteristics, (3) men evaluate feminine men more negatively compared to women.