Tek şeritli tet sistemi (single strip tester)'nin yapımı ve ferromagnetik malzemelerin test edilmesi
Construction of single strip tester and testing ferromagnetik materials
  1. Tez No: 58546
  2. Yazar: SAİME KERMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. HİKMET AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
TEK ŞERİTLİ VEST SİSTEMİ (SINGLE STRIP TESTER)' NİN YAPIMI VE FERROMAGNETİK MALZEMELERİN TEST EDİLMESİ Saime KERMAN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Eğitimi Bölümü (Yüksek Lisans Tezi / Danışman : Prof. Dr. A. Hikmet AKSEL) Balıkesir, 1997 Bu çalışmada çeşitli ferromagnetik malzemelerin B-H karakteristiklerini ölçmek için tek şeritli test sistemi (SST) yapılarak magnetik ölçme düzeneği kurulmuştur. Tek şeritli test sistemi kullanılarak amorf ferromanyetik malzemelerden Metglas 2605CO (FegyCoıgB^Siı), Metglas 2605SC (Fe8iNi13.5Si3.5C2), Metglas 2705M (Fe585Co72.i5Mo2Bı5Sİ5) Metglas 2714A (Fe4Co72Mo2Si]oBi2) ve Metglas 2826MB (Fe4QN3gMo4Bjg) malzemelerinin B- H eğrileri çizilmiş ve osiloskop ekranında histerezis eğrileri gözlenmiştir. Aynı işlemler kristal ferromanyetik malzemelerden M2H, M5, MOH tanecik yönlendirilmiş silisyumlu demir ye çizgili tanecik yönlendirilmiş silisyumlu demir için tekrar edilmiştir. Deneyler amorf malzemeler için 50 Hz ve 100 Hz' de, kristal malzemeler için ise 50 Hz, 60 Hz, 100 Hz ve 200 Hz' de yapılmıştır. Ayrıca amorf ve kristal ferromanyetik malzemelerin bağıl manyetik geçirgenliklerinin manyetik alanla değişimi incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Kristal / Amorf/ Tek Şeritli Test Sistemi / Ferromagnetik Malzeme / Hysterezis/ Bağıl Geçirgenlik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONSTRUCTION OF SINGLE STRIP TESTER AND TESTING FERROMAGNETIC MATERIALS Saime KERMAN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Physics Education (M. Sc. Thesis / Supervisor : Prof. Dr. A. Hikmet AKSEL) Bahkesir-Turkey, 1997 In this study, a basic magnetic measurement circuit was established in which the single strip testing apparatus was designed and constructed for measuring B-H characteristic of ferromagnetic samples. By using single strip tester, B-H curves of amorphous ferromagnetic materials, which are Metglas 2605CO (FegyCoıgB^Siı), Metglas 2605SC (Fe8iNi13.5Si3.5C2), Metglas 2705M (Fes^Coynslv^BisSis) Metglas 2714A (Fe4Co72Mo2SijoBi2) an