Hizmet işletmelerinde inovasyon süreci-bankacılık sektöründe inovasyon uygulamaları
Innovation process in service businesses-innovation applications in banking sector
- Tez No: 585463
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR GÖVDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnovasyonun genel bağlamda bütün kurumlar için özellikle de bankalar için pek çok yararı bulunmaktadır. Örnek vermek gerekilirse inovasyon banka müşterilerinin memnuniyet seviyelerini yükseltmektedir. Bankanın hizmet ve mallarında farklılaşma yaratılması yolu ile tüketicilerin memnun edilip kurum değerinin yükseltilmesi sağlanmaktadır. Bütün bunlarla beraber inovasyona önem veren bankalar rekabet ettikleri kurumlar karşısında avantaj elde edebilmektedir. En genel haliyle bu durum rekabet sahasında avantaj sağlamaktadır. Bankacılık sektörü içerisinde artan rekabetle beraber rekabette avantaj sağlayacak etkin araçlara gereksinim duyulmaktadır. İnovatif çözümler ile söz konusu durum sağlanmaktadır. Bu bağlamda bankalar için inovasyona önem vermek, bugün bir zorunluluk halini almıştır. Bankaların başarısız olmayıp yaşamlarını sürdürebilmeleri için inovasyon çalışmalarına önem vermeleri gerekmektedir. Bankacılık sektöründe yenilikçi yaklaşımlar ve neticede açığa çıkarılan hizmet, mal ve hizmet sunma biçimleri büyük fark yaratmaktadır. Bankalar bu yolla etkinlik karlarını yükselttikleri gibi kurumun ayakta kalma süresini uzatma garantisi de elde etmektedirler. Bu çalışmada hizmet sektörünün kurumlarından hemen hemen hepsinin ve çalışmada özellikle incelenen bankacılık sektörünün teknolojinin ilerlemesi ve müşteri beklenti ve ihtiyaçlarının değişmesiyle birlikte rekabette öne geçip fark yaratabilmeleri ve kalıcı olmalarının inovatif çalışmalarla doğrudan bağlantılı olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada vaka incelemesine dayalı bir araştırma gerçekleştirilmiştir .Bankacılık sektöründe belirlenen 4 banka ile ilgili detaylı inceleme yapılmış ,bankaların inovasyonla ilgili yapılan çalışmaları ve bu çalışmaların sektörde onlara getirilerine bakılıp değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda hizmet sektöründe faaliyet gösteren inovatif olmayan bir kurumun devamlılığını sağlayabilmesi ve yapılanabilmesinin mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır .Kurumlar çağa ayak uydurup teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ,kendilerini sürekli geliştirmek ve değiştirmek zorundadır.
Özet (Çeviri)
Innovation has many benefits for all kinds of institutions and especially for banks. For instance, innovation increases the satisfaction levels of bank customers. Consumers can be satisfied and the value of the institution is increased with the differentiation of the Bank's services and goods. In addition, the banks that attach importance to innovation may gain advantage over the institutions they compete. In the most general sense, this situation provides an advantage in the competition arena. Increasing competition within the banking sector necessitates effective tools to provide competitive advantage. This situation is resolved with innovative solutions. In this context, attaching importance to innovation for banks has become a necessity today. Banks need to attach importance to innovation studies in order to skip failure and survive. Service, goods and service delivery methods as a result of innovative approaches make a big difference in the banking sector. In this way, banks are able to increase their profit as well as guarantee the survival of the institution. In this study, it is aimed to show that almost all of the institutions of the service sector and especially the banking sector examined in this study are directly related to the innovative works in order to make a difference in the competition and to be permanent with the advancement of technology and changing customer expectations and needs. In this study, a research based on case study was carried out. Detailed analysis was conducted on the 4 banks identified in the banking sector. As a result of the evaluation, it was concluded that it is not possible for a non-innovative institution operating in the service sector to be able to maintain and be structured.