Toplumsal cinsiyet algısının kadınların çalışma yaşamı üzerindeki etkileri; Artvin örneği
Effects of social gender perception on women's working life; examples of Artvin province
  1. Tez No: 585476
  2. Yazar: CEYLAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Toplumsal hayatın hemen her alanında gözlenebilen toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlik çalışma hayatının da ayrılmaz bir parçası haline dönüşmüştür. Kadınlar aleyhine varlığını sürdüren bu kavramdan hareketle çalışmanın temel amacı, Artvin ilinde çalışan kadınların çalışma yaşamındaki sorunlarını ortaya koymak ve bu algıyı ortaya çıkaran faktörleri açığa çıkartmaktır. Sosyal bir varlık olan insanın tek başına yaşaması mümkün değildir. Bir toplumda var olmak, iktisadi faaliyete katılmak gerekmektedir. Peki bu toplumun neredeyse yarısını oluşturan kadın, kendisini ne olarak algılıyor, topluma nasıl hangi rol ve statülerle katılıyor sorularının cevabı anlamlıdır. Tarihsel çerçevede bu konuyu incelemek, ekonomik ve toplumsal açıdan tespitte bulunabilmek için önemlidir. Yine aynı kavaram toplumsal kalkınmanın seyri açısından da belirleyicidir. Birinci bölümde cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramalarının tanımları, varlıkları ele alınmaktadır. İkinci bölümde çalışma yaşamında kadın tarihsel süreç içerisinde incelenmiş ve durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye'de kadın istihdamının yapısı, özellikleri ve karşılaştığı sorunlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Artvin il merkezinde yapılan bir saha araştırmasının sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender based inequality, which can be observed almost everywhere in social life, is became inseparable part of working life too. On the basis of this concept that exists against women, the main objective of this study is to present ptoblems of women in working life and factors which uncover this perception in city of Artvin. It is impossible to live alone for person who is social being. People must be exists in social life and participate in economic activities. So, how women, who makes up half of society, percieve themselves and what kind of roles and status women have. The answer to this questions is meaningful. To examine this subject in historical framework is crucial for determining in terms of economic and social. Also same concept is important for social developmant. In first part, definitions of gender and social gender was hadled. Conceptual approaches about social gender was explained. In secand part, women's working life was examined in historical process and their status were presented. Women employment stracture features and problems were adverted in Turkey. In third part, results of the study, which was carried out in city center of Artvin, was evaluated.