Fark'andalık temelli psikoeğitim programının ergenlerde sınav kaygısı yönetimine etkisi
Effect of mi̇ndfulness based test anxiety management program on mi̇ndfulness and test anxiety management skills on puberty
- Tez No: 585481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, Fark'andalık (Mindfulness) temelli psikoeğitim programının ergenlerde kaygı yönetimi becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, İstanbul Başakşehir'de bulunan özel bir okulda uygun örneklem yoluyla belirlenen 19 deney (9 kız, 10 erkek) ve 19 kontrol grubu (11 kız, 8 erkek) olmak üzere toplam 38 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 13.42 (SS = 0.5) olup yaş aralığı 13 ile 14 arasında değişmektedir. Araştırma, kontrol gruplu öntest-sontest modelinin kullanıldığı deneysel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçekleri ile Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunu içeren öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen“Fark'andalık Temelli Psikoeğitim Programı”8 oturum olarak uygulanmıştır. Araştırmada nicel veriler elde edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının fark'andalık ve kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı belirlemek amacıyla, wilcoxon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular, 8 haftalık Fark'andalık temelli kaygı yönetimi eğitim programının ergen bireylerin kaygı yönetimi becerileri üzerine kısmen etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of Mindfulness-based anxiety management program on the mindfulness levels and anxiety management skills of teenagers. The age range of the participants was between 13 and 14 is 13.42 (SD = 0.50). The study was carried out in a private school located in Basaksehir, Istanbul with a total of 38 students 19 of whom were in the experiment group (9 girls, 10 boys) and the rest 19 in the control group (11 girls, 8 boys). Members of the groups was allocated by using convenient sampling. The study is an experimental one based on a pre-test-post-test model with a control group. State and Trait Anxiety Scales and Mindfulness Scales were used as the data collection instruments. The Mindfulness-Based Anxiety Management Program developed by the researcher was applied to the experimental group in 8 sessions. Quantitative data were obtained in the study. The wilcoxon tests was used to determine whether there was a significant difference between the Mindfulness and anxiety levels of the experimental and control groups. Findings of the study revealed that the 8-week Mindfulness-based anxiety management training program was partly effective on adolescent' anxiety management skills.