Türk grafik sanatlarına geleneksel Türk sanatlarının etkisi
Turkish graphic arts the effect of traditional Turkish arts
- Tez No: 585482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmadaGrafik Tasarımı kapsamındaModern Sanatlar; Moda Tekstil Tasarımı ve Resim gibi Sanat disiplinlerinde sıklıkla kullanılan geleneksel motiflerin neden kullanıldığı, görsel öğe olarak kullanılan motiflerin yeni tasarımlara katkısı; Geleneksel Türk Sanatlarla modern arasındaki bağı araştırılmıştır. Geleneksel Sanatların Modern Sanatlara katkısı araştırılmış, dönem özellikleri hakkında bilgi sağlanmış ve yeni araştırmalara ışık tutması amaçlanmıştır. Geleneksel Türk uygulanma şekillerini ve kültürel öğe olarak değerleri görsel örnekler sunulmuştur. Objelerin farklı biçimler ve alanlarda kullanımları, kültürel kimliğin sürekliliğinin devamı, sembol motif ilişkisi üzerine tartışılmış ve görsel örneklerle değerlendirilmiştir. Bu bağlamda bu araştırmanın sonucunda grafik tasarımın unsurlarından olan afiş sanatının türlerinden, kültürel afiş bilgisayar destekli program yardımıyla incelenmiş ve örnek çalışmalar hazırlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, within the scope of Graphic Design; The reasons why traditional motifs are frequently used in art disciplines such as Fashion Textile Design and Painting and the contribution of the motifs used as visual elements to the new designs; The relation between traditional Turkish art and modern was investigated. The contribution of Traditional Arts to Modern Arts was investigated, information was provided about the characteristics of the period and it was aimed to shed light on new researches. Visual examples of traditional Turkish application forms and values as cultural elements are presented. The use of objects in different forms and fields, continuity of cultural identity, the relationship between symbol and motif are discussed and evaluated with visual examples. In this context, as a result of this research, one of the types of poster art which is one of the elements of graphic design, cultural poster was examined with the help of computer supported program and sample studies were prepared.