Emlak sektöründe makine öğrenme teknikleri kullanılarak iş zekası uygulaması geliştirilmesi
Developing business intelligence application by using machine learning techniques in real estate sector
- Tez No: 585509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, işletmelerin verilerini anlamlandırmaya olan gereksinimleri de gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda sürekli akan ve artan bu verinin etkin ve etkili bir biçimde yönetilebilmesi işletmeler için büyük önem arz etmektedir. Bu durum da, işletmelerin iş süreçlerini yeni teknolojilere adapte etmesini zorunlu kılmaktadır. İş zekası uygulamaları, bu anlamda son zamanlarda en çok kullanılan çözümlerin başında gelmektedir. Bu büyük veriyi anlamlandırarak analiz etmek zorunda kalan işletmeler, makine öğrenmesi gibi teknikleri belirli operasyonlarına entegre etmeye başlamışlardır. Özellikle emlak sektörünün dinamik ve geniş yelpazede veri sağlayan yapısı, etkin ve gelişmiş raporlama araçlarının kullanımını da beraberinde getirmiştir. Bu çalışma, emlak sektöründe etkili analiz sonuçları elde edebilmek için kullanılan yeni nesil bir teknolojik yaklaşım önermektedir. Bu çalışmanın amacı, bankalar, kredi finansman kuruluşları, inşaat şirketleri, aracılar, değerleme uzmanları ve danışmanlara; emlak fiyatları ve endeksleri, değerleme modülü, makro-ekonomik veriler ve trend analizleri gibi bilgiler sağlamak, piyasayı yakından takip etmek, sektör fırsatlarını tespit ederek, operasyonel, taktiksel ve stratejik kararlar alınmasına yönelik bir iş zekası uygulaması geliştirmektir İş zekası uygulaması tasarlanırken kullanılan yazılımlar ve frameworkler: PHP, Python ve Flask dır.
Özet (Çeviri)
With the developments in information and communication technologies, the needs of enterprises to interpret their data are increasing day by day. In this context, it is important for enterprises to manage this continuously flowing and increasing data effectively. This situation necessitates enterprises to adapt their business processes to new technologies. In this sense, business intelligence applications are one of the most used solutions in recent years. Businesses that had to analyze and interpret this big data began to integrate techniques such as machine learning into their specific operations. Especially the dynamic and wide data structure of the real estate sector has brought about the use of effective and advanced reporting tools. This study proposes a new generation technological approach used to achieve effective analysis results in the real estate sector. The aim of this work is to provide information to banks, credit financing institutions, construction companies, intermediaries, valuation experts and consultants; to provide information such as real estate prices and indices, valuation module, macro-economic data and trend analysis, to closely monitor the market, to identify sector opportunities and to develop a business intelligence application for operational, tactical and strategic decisions. Software and frameworks used for designing Business Intelligence Application: PHP, Python and Flask.