Kapitalist menfaat ilişkilerinin moda endüstrisi üzerindeki olumsuz etkilerinin incelenmesi
Research on the negative impacts of capitalist benefit relations on fashion industry
- Tez No: 585517
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kapitalizmin ortaya çıkması ile moda kavramı farklı bir boyuta geçmiştir. Moda endüstrisi, hammadde ve sermaye gibi üretim araçlarının büyük bölümüne sahip olmanın getirdiği kâr hırsının sonucu olarak ortaya çıkan kapitalist sömürü düzeninin bir parçası haline gelmiştir. Kapitalizmle birlikte moda endüstrisinin tekelleşen büyük firmalarının elde ettiği kazançlar, tüketicinin rolü, sınıf sorunsalı, ekonomik kriz dönemlerinin geçmiş ve güncel moda pazarına ve tüketiciye olan etkileri irdelenmiş olup, tüketim satın alma fetişizmi çerçevesinde sorgulanmıştır. Son iki yüzyıla damgasını vuran kapitalizmin pek tabi ki olumsuz etkileri mevcuttur. Moda endüstrisinde çalışan işçilerin kötü çalışma koşulları incelenmiş ve bu sektörde yaşanmış iş kazalarından örnekler verilmiştir. Moda endüstrisindeki beden algısı, modellerin yeme bozuklukları, kadın haklarının çiğnenmesi, ırkçı yaklaşımlar ve sektörün iç yüzünü ortaya çıkaran sosyal, ekonomik, fiziksel ve çevresel olumsuz etkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of capitalism, the concept of fashion has changed to a different dimension. The fashion industry has become a part of the capitalist exploitation order that has emerged as a result of the ambition of profit, which has the bulk of the means of production, such as raw materials and capital. The effects of the big companies of the fashion industry with the capitalism, the role of the consumer, the problems of the class, the effects of the economic crisis on the past and the current fashion market and the consumers were examined and it was questioned within the context of consumer buying fetishism. Capitalism, which has marked the last two centuries, has, of course, negative effects. The poor working conditions of the workers in the fashion industry were examined and examples of occupational accidents occurred in this sector. Body perception in the fashion industry, eating disorders of models, violation of women's rights, racist approaches and social, economic, physical and environmental negative effects that reveal the inner side of the sector have been tried to be put forward.