1927-1950 yılları arasında Türkiye/de radyo yayıncılığı
Radio broadcasting in Turkey between the years 1927-1950
  1. Tez No: 585520
  2. Yazar: ALİ OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Tarih, İletişim Bilimleri, Radio and Television, History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Üç bölümden ibaret bu çalışma, tek parti dönemini kapsaması dolayısıyla 1927-1950 yılları arası ile sınırlandırılmıştır. Birinci bölümde iletişim, kitle iletişim, propaganda, radyonun tarihçesi, dünyada radyo yayınları, radyo yönetim biçimleri, uluslararası radyo örgütleri ve kamu hizmeti yayıncılığı kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Türkiye'de radyo yayıncılığının ilk yıllarını ifade eden“şirket dönemi”yayıncılık faaliyeti ele alınmıştır. Bu dönemde, Türk Telsiz Telefon Anonim Şirketi TTTAŞ'ın kuruluşu, ilk radyo yayınları, özel günlerde ve milli bayramlarda radyo yayıncılığı ile radyoda Türk Müziği yasağı örneklerle, tanıkların hatıralarıyla ve tarihsel verilerle işlenmiştir. Üçüncü bölümde devlet dönemi radyo yayıncılığı konu edilmiştir. Bu bölümde Ankara Radyoevi'nin açılışı, radyoda söz, müzik, haber ve eğlence yayınları, Atatürk'ün hastalığında ve ölümünde radyo yayıncılığı, savaş dönemi ve çok partili hayata geçişte radyo yayıncılığı, İstanbul Radyosu'nun yeniden yayına başlaması, kısa dalga yayıncılık ve eğitim radyoları, Türkiye'de alıcı sayıları ve nüfusa oranı ile verici güçleri ele alınmıştır. Çalışma sonuç bölümü ve metin içindeki konulara ilişkin eklerle sonuçlandırılmıştır. Bu çalışmada benzer çalışmalardan ayrı olarak 'radyo' gerçeği, bir“özne”olarak ele alınmış, herhangi bir olgu, olay ya da durum ile ilintilendirilmemiştir. Dolayısıyla radyo, kendi gelişim çizgisi içinde irdelenmiş, bu yapılırken içinde yaşadığı toplum ve koşullardan arındırılmamıştır. Bu araştırmanın amacı, 1927-1950 yılları arasındaki dönemin koşullarının radyo yayınları üzerinden yansımalarını tespit etmek, Türkiye'de radyo yayıncılığının geçirdiği evreleri, yerine getirdiği görevleri, işlevleri, üzerindeki tartışmaları ve Türkiye'nin gelişimindeki yerini ortaya koymaktır. Türkiye'de radyonun tarihi, Türk Milletinin modernleşme tarihinin bir özetidir fikri, bu çalışmanın ön kabullerinden biridir.
Özet (Çeviri)
This study, which consists of three chapters, was limited to 1927-1950 as it covered the single-party period. In the first part, communication, mass communication, propaganda, the history of radio, radio broadcasts in the world, radio management forms, international radio organizations and the concept of public service broadcasting are emphasized. In the second section, representing the first years of radio broadcasting in Turkey,“the company era”radio broadcasting activities are discussed. During this period, the establishment of the Turkish Cordless Telephone joint stock Company TTTAŞ, the first radio broadcasts, radio broadcasting on special days and national festivals, and the prohibition of Turkish music on the radio were illustrated with examples, memories of witnesses and historical data. In the third chapter, State-era radio broadcasting is discussed. In this section, the opening of the Ankara Radio House, speech, music, news and entertainment broadcasts on radio, radio broadcasting in Atatürk's illness and death, radio broadcasting during the period of war and multiparty life, the resumption of Istanbul Radio, shortwave broadcasting and educational radios, number of receiver and transmitter power with population rate in Turkey is discussed. The study was concluded with conclusions and appendices related to the subjects in the text. In this study, apart from similar studies, the 'radio' reality, it is considered a“subject”and is not related to any phenomenon, event or situation. Therefore, the radio has been examined in its own line of development, and while doing so, it has not been purified from the society and conditions in which it lives. The aim of this research is to determine the reflections of the conditions of the period between 1927-1950 over radio broadcasts, the phases of radio broadcasting in Turkey, performing his duties, functions, discussions on and it is to reveal his place in Turkey's development.The history of radio in Turkey that the idea that the Turkish nation is a summary of the history of modernization, is one of the preliminary assumptions of this study.