Konya imalat sanayiinde KOBİ'lerin sorunları ve çözüm önerileri: SWOT analizi
Problems and solution suggestions of Smes in Konya manufacturing industry: A SWOT analsis
- Tez No: 585528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için hayati önem taşıyan KOBİ'lerin incelenmesi ve KOBİ'lerin yapmış oldukları üretim ve ticari faaliyetler sonucunda Konya ekonomisine sağladığı katkıları tespit etmektir. KOBİ'lere uyguladığımız anketler neticesinde tespit edilen bulguları çok yönlü yorumlayıp, yapılan derinlemesine analizinde katkısıyla SWOT analizi uygulanmıştır. Tespit edilen sorunlara ve öngörülen tehditlere karşı çözüm önerileri ve tavsiyelerde bulunmak çalışmanın bir diğer amacıdır. Çalışmanın gelişiminde Konya'nın sanayi yapısı ile ilgili istatistiki bilgiler sunularak KOBİ'lerin ekonomik boyutu ve taşıdığı önemi üzerinde durulmuştur. Yapmış olduğumuz bu çalışma neticesinde KOBİ'lerin daha fazla kurumsallaşmaları ve finansal yapılarını daha fazla güçlendirmeleri gerektiği bulgusuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte KOBİ faaliyetlerini yürütmek ve KOBİ'ler ile ticari faaliyetlerde bulunmak için Konya'nın altyapının sağlandığı bir KOBİ şehri olduğu tespit edilmiştir. Bir diğer tespit ihracat yapılan ülkelerde (özellikle Ortadoğu ve körfez ülkeleri) bürokratik zorlayıcı uygulamaların varlığıdır. Bu tür ihracatı zorlayıcı durumların ortadan kaldırılması için gerekli girişimlerin ortaya konulması mecburi bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe the SMEs that have vital importance for developing countries such as Turkey and identify the contributions of SMEs to the economy of Konya as a result of their production and commercial activities in Konya. The main objectives of this study are to analyze the data that have obtained as a result of the questionnaires that have applied to SMEs operating in Konya and to interpret the findings and to give useful advice on these firms. And also in the study, statistical information about the manufacturing industry structure of Konya will be given. If the main findings of the study are summarized; Konya SMEs need to be more institutionalized and strengthen their financial structures. With these findings, it has been determined that Konya has the necessary infrastructure to carry out the activities in terms of firms. Furthermore, another important feature is the bureaucratic coercive practices of exporting countries (especially Middle East and Gulf countries). In the light of the findings that have obtained from the firms, it is necessary to undertake the necessary initiatives to eliminate or reduce the difficulties of export-oriented countries that are applied to our firms by the policy makers.