Documents authentiques écrits dans les manuels Saison, Le Nouveau Taxi et Echo
Saison, Le Nouveau Taxi ve Echo ders kitaplarında yazılı otantik belgeler
  1. Tez No: 585529
  2. Yazar: HURİ ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Biz bu çalışmada, Saison ( A1'den B1'e), Le Nouveau Taxi ( A1'den B1'e), ve Écho ( A1'den B1'e), ders kitaplarındaki yazılı otantik belgeleri tespit etmeye çalıştık. Çalışmamız nitel bir çalışmadır. Otantik belgelerin her seviyede kullanılabileceğini düşünüyoruz. Bunu kanıtlamak için de, farklı yayın evlerine ait olan üç farklı ders kitabının üç seviyesini inceledik. Çalışmamızı yazılı otantik belgelerle sınırlandırdık. İçinde yayın evi, ünite, sayfa, seviye, doküman türü ve hedef beceri gibi öğelerin olduğu tablolar hazırladık. Bu verilerden hareketle de, ders kitapları arasında karşılaştırmalar yaptık. Bu karşılaştırmalara göre, dil seviyesi yükseldikçe, otantik belge kullanımının arttığını gördük. Ayrıca, yazılı otantik belgelerin daha çok okuduğunu anlama becerisini geliştirmeye yönelik kullanıldığını da tespit ettik. Dikkatimizi çeken bir diğer nokta ise genelde afişin otantik belge olarak ilk sırada yer almasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to detect the written authentic documents in the manuals Saison (from A1 to B1), Le Nouveau Taxi (from A1 to B1) and Écho (from A1 to B1). We have realised a qualitative study. We believe that authentic documents can be used for all levels. To prove this fact, we have reviewed three levels of different manuals that belong to different publishers. We have restricted our work with written authentic documents. Therefore, we have prepared tables in which we placed elements such as the publisher, the unit, the page, the level, the type of document and the target skill. Considering these datas, we have made comparisons between the methods. According to these comparisons, we have realised that the number of written authentic documents exploited increases as the level of language progress. Moreover, we also found that written authentic documents are used more to contribute to the reading comprehension skill. Another point that catches our attention is that the poster takes part at first line on average as the authentic document.