Kamu personelinde iş tatmin düzeyinin ölçümü ve Çanakkale orman işletme müdürlüğü örneği
Measurement of job satisfaction level in public personnel and example of Çanakkale forest management directorate
- Tez No: 585536
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çanakkale Orman İşletmeMüdürlüğünde çalışan personelin iş tatminlerini bazı değişkenler açısından incelemektir. Bu araştırmanın evreni 2018-2019 yıllarında Çanakkale orman bölge müdürlüğünde çalışan personellerdir. Örneklemi ise, söz konusu evren içinde Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü personelinin tümü olan 264 kişiden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan bireylerin kişisel bilgileri ve iş tatminleri araştırmacı tarafından tasarlanan anket formuyla ortaya koyulmuştur.İş tatmin ölçeği, Hackman ve Oldham (1975) tarafından geliştirilmiş ve Türkçe uyarlaması Koca ve Özçiftçi (2015) tarafından yapılmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha değeri 14 ifade için α=0,903 çıkmıştır. Araştırmada kullanılan istatistiksel test sonuçları p0,05). Sonuç olarak, bireylerin Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğündeki iş deneyimleri bakımından yapılan incelemede 5 yıldan az ve 15 yıldan fazla iş deneyiminin iş performansı açısından negatif sonuçlar doğurduğu anlaşılmıştır.Cinsiyet değişkenine göre çıkan sonuçlara bakıldığında, erkek çalışanların kadın çalışanlara oranla daha yüksek bir iş tatminine sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the job satisfaction of personnel working in Çanakkale Forestry Management Directorate in terms of some variables. The universe of this research is the personnel working in Çanakkale forestry regional directorate in 2018-2019. The sample consisted of 264 people, all of the personnel of the Çanakkale Forestry Management Directorate. The personal information and job satisfaction of the individuals who participated in the study were revealed by a questionnaire designed by the researcher. The job satisfaction scale was developed by Hackman and Oldham (1975) and adapted to Turkish by Koca and Özçiftçi (2015). The Cronbach's alpha value of the scale was α=0,903 for 14 expressions. The statistical test results used in the study were considered significant at p 0.05). As a result, in the examination of individuals' work experience in Çanakkale Forestry Management Directorate, it was found that less than 5 years and more than 15 years of work experience had negative results in terms of job performance. According to the results of the gender variable, male employees have higher job satisfaction than female employees.