Oğuz Özdeş'in tarihî romanlarını okuyan yedinci sınıf öğrencilerinin kültür ile ilgili görüşleri
Opinion about culture of seventh grade students who read Oğuz Özdeş's historical novels
- Tez No: 585535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmanın amacı Oğuz Özdeş'in tarihî romanlarını okuyan yedinci sınıf öğrencilerinin kültür ile ilgili görüşlerinin incelenmesidir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine uygun olarak hazırlanmıştır. Katılımcılar 25 öğrenci içerisinden basit tesadüfi örnekleme yolu kullanılarak 19 öğrencinin seçilmesi ile belirlenmiştir. Araştırma verileri alanında uzman kişilerin görüşleri alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. İkinci kez uygulanan öğrenci görüşme formuna alınan cevapların ilkine göre farklılık arz ettiği anlaşılmıştır. Öğrencilerin okuma programı öncesinde tanımadıkları Türk kahramanlarını tanıdıklarını, Türk tarihinin dönüm noktaları ile ilgili bilmedikleri tarihî olayları öğrendikleri, kültür hakkında daha geniş tanımlamalar yapabildikleri, kendi kültürlerinin ögelerine artık daha fazla hâkim oldukları belirlenmiştir.Çalışma sonucunda öğrenci görüşme formundan elde edilen verilere dayanarak okuma programı sonrasında öğrencilerin kültür hakkında daha kapsamlı bilgiye sahip oldukları, kültürün temel dinamiklerine, kültürel ögelere ve farklılıklara, yakın ve uzak tarihe karşı düşüncelerinde farklılık meydana geldiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objektife of the study is to examine of the view of 7th grade students about the culture, who have read Oğuz Özdeş's historical novels. This study was prepared in accordance with the case study design of qualitative research methods. The attendants have been determined by selecting 19 students among 25 students by using random sampling method. Research data has been collected by using semi-structured student interview forms prepared by the researcher based on the opinions of experts in their field. Content analysis technique has been used in the analysis of the data obtained as a result of the prosess. It was found that the answers to the second interview form differed from the first one. After reading process it has been stated that students knew Turkish heroes they had not known before hand, learned abaut the historical events related to the turning points in Turkish history, were able to make detailed definition about the culture, had more information about the elements.Based on the data obtained from the study interview form, at the end of the process, the study has been resulted in the fact that the students had more comprehensive information about the culture, and diversity their thoughts about the basic dynamics of culture, cultural elements and differences, recent and distant.