Kamu bankası çalışanlarının iş tatmin düzeyinin ölçümü: T.C. Ziraat Bankası A.Ş. örneği
Measurement of job satisfaction level of employees of public bank: example of republic of Turkey Ziraat Bank (TCZB)
- Tez No: 325068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bankacılığın ileri teknolojiyi kullanmayı gerektirir bir sektör olmasına karşın, hizmet sektörü içinde yer aldığı ve bankalar tarafından müşterilere kaliteli hizmet verilebilinmesi için işgörenin niteliğinin ve iş tatmininin önemli olduğu su götürmez bir gerçektir. Bankaların kullandığı teknolojiyi yükseltmeye yönelik donanımsal ve yazılımsal yatırımlar başta olmak üzere yöneticileri tarafından yapılan diğer tüm yatırımlardan maksimum faydanın elde edilebilmesi için, banka personelinin çalıştığı işte tatmin olması ve yüksek performans göstermek için istekli olması gerekmektedir.Bu araştırmada, banka çalışanlarının sahip olduğu (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, şubede/genel müdürlük biriminde çalışma durumu, unvan, hizmet süresi, ailede başka bankacı olup olmaması durumu, geleceğe dair beklentilerden oluşan) bireysel faktörlerin iş tatminine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. çalışanları üzerinde Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) İş Tatmin Ölçeği kullanılarak gerçekleştirilen alan araştırması, 26 farklı şubede ve genel müdürlük birimlerinde çalışan personelle sınırlı tutulmuştur. Anket verileri SPSS programının 17.0 versiyonunda işlenmiş olup, bütün sorular için frekans dağılımları yapılmıştır. Anket formunda, banka personelinin iş tatminini ölçmeye yönelik kullanılan sorularda 5 Düzeyli Likert Tipi Ölçek kullanılmıştır. Birinci bölümü 9 sorudan oluşan anket formunun, ikinci bölümünde 20 sorudan oluşan MSQ İş Tatmin Ölçeği bulunmaktadır. Ölçekteki cevap seçenekleri ?Çok Memnunum?, ?Memnunum?, ?Kararsızım?, ?Memnun Değilim?, ?Hiç Memnun Değilim? şeklindedir. Ölçekten alınabilecek en yüksek puan 5, en düşük puan 1'dir.Alan araştırması sonucunda; banka personelinin tatmin düzeyinin çeşitli faktörlerden etkilenerek değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Banking is a sector that requires advanced technology. But this situation does not change the fact that in its service sector. Therefore, the workforce?s qualification and job satisfaction is an important factor for quality banking service is quite clear. The bank?s hardware, software and other investments to achieve maximum benefit, the bank employees? job satisfaction must be high and the bank employees must be willing to show high performance.This study aimed to investigate the effects of individual factors (age, gender, marital status, education level, operating status of branch/operating status of head office, title, service time, whether or not any banker in the family status, expectations for the future) to job satisfaction.In this survey conducted on employees of TCZB by the Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) Job Satisfaction Scale, is limited to bank employees in working 26 different brunch office and bank employees in working head office. The survey data was processed in the 17.0 version of SPSS program, were frequency distributions for all the questions. Level 5-point Likert-type Scale was used in the questionnaire form. The first part of the questionnaire consists of 9 questions. MSQ Job Satisfaction Scale of the second part of the questionnaire is composed of 20 questions. The scale includes ?Very Satisfied?, ?Satisfied?, ?Undecided?, ?Dissatisfied?, ?Not at all satisfied? of the answers. The highest score of the scale is 5, the lowest score of the scale is 1.This research results, levels of job satisfactions of bank employees were affected by several factors.