An investigation into the parentification experiences among male adolescents due to juvenile labour
Çalışan erkek ergenlerde çocuk işçiliğine bağlı ebeveynleşme olgusunun incelenmesi
  1. Tez No: 585546
  2. Yazar: OĞUZHAN DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin temel amacı, çocuk işçi olarak sanayide çalışan erkek ergenlerin aile içindeki ebeveynleşme deneyimlerini derinlemesine incelemektir. Bu bağlamda, çalışan çocukların gerek araçsal gerek ise duygusal ebeveynleşme deneyimleri gelişimsel bir perspektiften derinlemesine çalışılmıştır. Bu hedefe ulaşmak amacıyla nitel bir çalışma yürütülmüştür. Niteliksel araştırma kapsamında Ankara'nın sanayi bölgelerinde çalışmakta olan yedi erkek ergen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) ile çözümlenmiştir. Analizler sonucunda beş üst tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar sırasıyla, (1) Çalışmanın çocukluk dönemine gölge düşürmesi: zorla yetişkinliğe itilme, (2) Çocukların çocuk işçiliği meşrulaştırması, (3) Kaybedilen çocukluğa duyulan örtük özlem, (4) Ailenin, çocuğu işgücü ve yetişkinliğe örtük şekilde teşvik etmesi ve (5) Evdeki 'üçüncü ebeveyn'dir. Söz konusu temalar ebeveynleşme ve sosyal adaletsizliğe vurgu yapan ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the current thesis was to examine parentification experiences of male adolescents due to juvenile labour. Accordingly, both instrumental and emotional parentification experiences of labourer children were investigated throughoutly from a developmental perspective. A qualitative study was performed to achieve this goal. Semi-structured interviews were conducted with seven male adolescents who were working at industrial areas of Ankara. Obtained data was analyzed by Interpretative Phenomenological Analysis (IPA). Results suggested five super-ordinate themes across seven cases. These themes were (1) Compromisation of childhood for labour: the forced entry into adulthood, (2) Justification of being in labour as a child, (3) Implicit longing for the lost childhood, (4) Subtle inducement by family to enter labour and adulthood, and (5) 'The third parent' in the house, respectively. These themes were discussed in relation to relevant literature focusing on parentification and social injustice.